Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Ameliyattan Sonra Hastalar Diyet Yapmak Zorunda Kalır Mı?

Protein Ağırlıklı Beslenme

Ameliyattan Sonra Hastalar Diyet Yapmak Zorunda Kalır Mı?

İnsanlar sağlık durumu açısından cerrahi operasyon geçirmek zorunda kalabilirler. Bu gayet normal bir durumdur. Sağlık açısından kendinizi uzman doktorlara teslim edersiniz. Ameliyattan sonra diyet yapmak zorunda kalır mı? Evet diyet yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sizin için çok önemlidir. Ameliyatınızı olduktan sonra hijyen kadar mutlaka beslenmenizde dikkat etmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ameliyat sonrası mutlaka size beslenme listesi verir.

Bu listeyi muhakkak uymalısınız. Ameliyat sonrası vücudunuzun kendisini toparlaması için vitaminlere ihtiyaç duyar. Her yiyeceği ameliyattan sonra tüketmemeniz gerekir. Vücudunuz ameliyattan ötürü bazı besinleri sindiremez. Sindiriminizi kolaylaştıracak besinler tüketebilirsiniz. Armut, elma lifli besinler tercih edebilirsiniz.

Sindirimi Kolay Besinler Yemelisiniz

Ameliyattan sonra hastalar diyet yapmak zorunda kalır mıyım sorusuna cevap olarak size en doğru cevap sindirimi kolay besinler tüketmeniz gerekmektedir. Ameliyat sonrası hemen beslenmenizi gerçekleştiremezsiniz. Bu konuda mutlaka doktorunuzun belirlediği saati beklemeniz gerekmektedir. Ameliyat sonrası sindiriminiz kolay olmalıdır ki ihtiyaçlarınızı karşılarken ameliyat yerinizi ve dikişlerinizi zorlamamanız gerekir. Kabızlığa engel olmalısınız ki bu sizi zor duruma sokmasın. Her şeyden önce sağlığınız en başta gelir.

Yiyeceklerinizde tuz miktarınız az tutmanız gerekir. Üç beyazı az tüketmeniz size diyetinizde kolaylık sağlayacaktır. Ameliyat sonrası doktorunuzun ve diyetisyeninizin verdiği listeye uyarak iyileşme sürecinizi sağlıklı bir şekilde ilerlettiğinizde bir süre sonra sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmış olursunuz. Sağlık her şeyden önemlidir.

Diyet Listesi

Diyet listesi oluştururken mutlaka doktorunuz öncelikle yağsız, sindirimi kolay ve ilk olarak özellikle sıvı yiyecekler yazacaktır. Diyetinizi uygulamanız sağlığınız açısından çok önemlidir ki iyileşmeniz içinde size yardımcı olur. Olduğunuz ameliyata bağlı herkesin diyet listesi farklıdır. Bu yüzden bir başka ameliyat olan kişinin listesini kendinize uygulamanız doğru olmaz. Verilen listenizdeki besinleri belirlenen miktarda ve gramajda tüketmeye özen göstermelisiniz ki hazımsızlık yapmasın. Mutlaka diyetisyen ya da doktorunuzun verdiği listeden şaşmamalısınız.

Ameliyattan sonra hastalar  diyet yapmak zorunda kalır mıyım  kendinizi toparladıktan sonrasında bile diyet listenize uyarak beslenmeli ve hazır gıdalardan ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmalı, mümkünse elinizden geldiğince tüketmemelisiniz. Bu hem sağlığınız açısından hem de fiziksel olarak size artı bir durum kazandırır.

 

 

 

 

Leave a comment