Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?
Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?
Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi çeşitleri nelerdir? kilo kaybında yardımcı olan çeşitli obezite cerrahisi operasyonlarına verilen genel isimdir. Mide hacminin küçültülmesi ya da besin emilim alanlarının azaltılması tekniğiyle yapılan bu ameliyatlar en çok tercih edilen yöntemlerdir. Temel olarak vücuda giren enerji miktarının yakılan miktardan fazla olması Obeziteye neden olmaktadır.

Bariatrik cerrahi çeşitleri ya da diğer adıyla Obezite Cerrahisi bir operasyon sayesinde diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi birçok hastalığın iyileştirilebileceği eşsiz bir alandır. Proteinin yapı taşını amino asit oluşturmasının yanı sıra  20 farklı çeşit amino asitlerden oluşmaktadır. Proteinin içinde bulunan aminoasitler zincirin her bir halkası gibi birbirine bağlıdır. Bu nedenle de proteinin beslenmede önemli bir yeri vardır.

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahide en önemli kriterlerden bir tanesi, vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olanlar ile 35-40 arası olan kişiler için uygundur. Tedavi yöntemi ise birçok farklı faktörle belirlenmektedir.

  • Gastrik Bypass (Roux-en-Y Gastrik Bypass)Roux en Y Gastrik bypass, bariatrik cerrahide altın standarttır.
  • Sleeve Gastrektomi (Tüp mide)
  • Ayarlanabilir Mide Bandı Mide kelepçesi, Kum saati mide)
  • Biliopankreatik Diversiyon+Duodenal Switch (BPD/DS)

 

En Fazla Tercih Edilen Mide Küçültme Ameliyatı Çeşitleri

Bariatrik cerrahi çeşitleri nelerdir? Mide küçültme operasyonu yöntemleri, uygulanış biçimi açısından ikiye ayrılır.

1.Kısıtlayıcı obezite ameliyatları: Tüp mide operasyonu, kısıtlayıcı obezite ameliyatlarının başında gelen mide hacminin küçültülerek alınan besinin kısıtlanmasıdır.

2.Kısıtlayıcı ve emilim bozucu obezite ameliyatları: Mide hacminin küçültülüp alınan besinin kısıtlanması hem de bağırsak üzerinde değişiklikler yapıp besin emiliminin azaltılması amaçlanır.

Bariatrik cerrahi çeşitleri nelerdir? Bariatrik cerrahi yapılmasında ki esas amaç kilo vermenin yanı sıra obezitenin neden olduğu hastalıkların gelişmesine engel olmaktadır. Ameliyat sonrası doktorla görüşmeye devam etmek ve beslenme şekline dikkat etmek gerekmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yapılan ameliyatın türüne göre değişkenlik göstermektedir. İnsan vücudunda su, yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. İşin içine bariatrik operasyon girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir. Sağlık uzmanları özellikle de büyük merkezlerin dışında görev yapan çalışanlar bariatrik cerrahi geçiren hastaları takip edip ihtiyacı olan takviye vitamin ve minerali kullandırmalıdır.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu