Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Nedir

Bariatrik Cerrahi Nedir
Bariatrik Cerrahi Nedir
Bariatrik Cerrahi Nedir

Bariatrik Cerrahi Nedir

Bariatrik cerrahi nedir? kilo kaybında yardımcı olan çeşitli obezite cerrahisi operasyonlarına verilen genel isimdir. Mide hacminin küçültülmesi ya da besin emilim alanlarının azaltılması tekniğiyle yapılan bu ameliyatlar en çok tercih edilen yöntemlerdir. Temel olarak vücuda giren enerji miktarının yakılan miktardan fazla olması Obeziteye neden olmaktadır.

Bariatrik cerrahi nedir? Ya da diğer adıyla Obezite Cerrahisi bir operasyon sayesinde diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi birçok hastalığın iyileştirilebileceği eşsiz bir alandır. Obezite için en yaygın olarak kullanılan ölçüm yöntemi vücut kitle endeksidir. Kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilen değerdir.

Bariatrik Cerrahinin Uygulanma Şekilleri

  • Biliopankreatik düvesiyor
  • Gastrik bypass
  • Tüp mide operasyonu

Bariatrik cerrahi nedir? Bu uygulamaların hepsi kiloyu azaltarak, kiloyla ilişkilendiren kalp hastalıkları, alkolik olmayan steatohepatit, gastroözofageal reflü hastalığı, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı, hipertansiyon, tıkayıcı, tip-2 diyabet, uyku apnesi gibi hastalıkların iyileşmesini hedefler. Bu işlem sayesinde hastalar günlük faaliyetlerini daha rahat sergilediklerinden yaşam standartlarını arttırabilmektedir.

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi nedir? Monitörlere bağlanan özel kamera cihazları yardımıyla hastanın karnında büyük bir yara açmadan karın içini gözlemleyerek cerrahi işlemi daha çabuk ve kolay yapabilmektedir. Laparoskopik (kapalı, kansız, bıçaksız ameliyat) tekniğiyle gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür.

Bariatrik cerrahi nedir? Obezite cerrahisinin yapılmasında ki esas amaç kilo vermenin yanı sıra obezitenin neden olduğu hastalıkların gelişmesine engel olmaktadır. Ameliyat sonrası doktorla görüşmeye devam etmek ve beslenme şekline dikkat etmek gerekmektedir. Kısıtlayıcı ameliyatlar, emilimi bozan ameliyatlar, kısıtlayıcı ve emilimi bozan kombine ameliyatlar olmak üzere etki mekanizmasına göre 3’e ayrılır.

Bariatrik cerrahi nedir, kimlere yapılmaz?

*Vücut kitle endeksi 40 veya üzeri olan kişiler

*Vücut kitle endeksi 35-39,9 arası olan aynı zaman tip-2 diyabet hastalığı olan kişilere

*Hipertansiyon ve uyku apnesi gibi kiloyla ilişkili bir hastalığı olan kişilere

*Vücut kitle endeksi 30-34 arasında olup, belli sağlık sorunlarından birkaçına sahip olan kişilere yapılmamaktadır.

Bariatrik cerrahi kimlere yapılır?

*Obezitenin en az 3 yıl var olması

*Hormonal hastalıkların bulunmaması

*İlaç ve diyet tedavisine rağmen, en az 1 yıldır kilo verilememesi

*Alkol ve ilaç bağımlısı olmaması

*Hastanın uygulanacak yöntemi anlaması ve ameliyattan sonra uyum sağlayabilecek durumda olması halinde ameliyat olabilmektedir.

 

Bariatrik cerrahi kişinin yeme kapasitesinin, fiziksel olarak mideyi küçülterek ya da sindirim kanalını kısaltılması şeklinde yapılan işlem kişinin daha çabuk doyuma ulaşmasını sağladığından günümüzde en çok tercih edilen cerrahi müdahalelerden biridir.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu