Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede dikkat etmesi gerekenler aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi ameliyat sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük alması gereken protein miktarı ortalama 60 ile 80 gr arasındadır. Cerrahi operasyon geçiren hastalar çeşitli multivitaminler ve mineral kullanarak bu ihiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler operasyon sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Bariatrik cerrahi sonrası tüketilen besinlerin emiliminin azalmasından dolayı sağlıklı ve kaliteli beslenmek için çok önemlidir. Bu süreçte genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve mineral ile desteklenebilmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler önemlidir. Bariatrik cerrahi sonrası vitamin ve mineral kullanımı obezite cerrahisi sonrası büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve kaliteli yaşam sürmek isteyen hastalar kas yapısını ayakta tutmak ve kas kütlesini korumak için mutlaka takviye ürün kullanmalıdırlar. Çeşitli vitamin ve mineral kullanımı diyabet ve metabolik sendrom tedavisinde de umut verici sonuçlar ortaya koymaktadır.

Bariatrik Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan bariatrik cerrahi morbid obezitenin ilk tercih edilen bir beslenme protokolüdür. Operasyon öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımı ile desteklemelidir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi  operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir. Bu sürece kadar hasta günlük en az 30 gr vitamin ve mineral almaya özen göstermelidir.

Dışarıdan alınabilecek vitamin  çeşitleri

  • B12 vitamini
  • Kalsiyum
  • D vitamini
  • Tiamin
  • Folik asit
  • Demir, Çinko ve Magnezyum

 

Proteinin yapı taşını amino asit oluşturmasının yanı sıra  20 farklı çeşit amino asitlerden oluşmaktadır. Proteinin içinde bulunan aminoasitler zincirin her bir halkası gibi birbirine bağlıdır. Bu nedenle de proteinin beslenmede önemli bir yeri vardır.

Bariatrik cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yapılan ameliyatın türüne göre değişkenlik göstermektedir. İnsan vücudunda su ,yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. İşin içine bariatrik operasyon girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir. Sağlık uzmanları özellikle de büyük merkezlerin dışında görev yapan çalışanlar bariatrik cerrahi geçiren hastaları takip edip ihtiyacı olan takviye vitamin ve minerali kullandırmalıdır.

Leave a comment