Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Takviyesi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Takviyesi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Takviyesi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Takviyesi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Takviyesi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein takviyesi aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği rahatsızlıkla sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi ameliyat sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük alması gereken protein miktarı ortalama 60 ile 80 gr arasında olmalıdır.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein takviyesi operasyon sonrası besin alımının azalmasından dolayı yiyecek seçiminin değişmesi, tüketilen besinlerin emiliminin azalmasından dolayı genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli takviye ürünlerin alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Bariatrik Cerrahinin Hedefleri Nelerdir?

  • Kilo kaybı
  • Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi
  • Cerrahi ameliyat sonrası meydana gelebilecek yan etkilerin azaltılması
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azalması hedefleri arasındadır.

Zorlu bir süreç olan bariatrik cerrahi bir beslenme protokolüdür. Operasyon öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürünlerin takviyesi diyetisyenin aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili rutin kontrolleri sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek protein takviyesi ile desteklemelidir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Yüksek Protein Takviyesinin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein takviyesi cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir. Bu sürece kadar hasta gün lük en az 30 gr takviye ürün almaya özen göstermelidir. Kilo kaybını kastan yaşayan kişilerin yaşam kalitelerinde düşmeler olduğu görülmektedir. Protein yapı taşını amino asit oluşturmasının yanı sıra  20 farklı çeşit amino asitlerden oluşmaktadır. Proteinin içinde bulunan aminoasitler zincirin her bir halkası gibi birbirine bağlıdır. Bu nedenle de proteinin beslenmedeki önemi tartışılamayacak kadar büyüktür.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein takviyesine ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni de İnsan vücudunda su, yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. İşin içine bariatrik operasyon girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu