Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi kendisini Obezite ile mücadele kapsamında yapılan cerrahi operasyonların başarısının devamı konusunda göstermektedir. Aşırı kilolardan bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanın yolu cerrahi işlem sonucunda, eski beslenme alışkanlıklarından kurtularak, diyetisyenlerin kontrolü altında önerilen protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulamasıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Gıdalar İle Beslenmenin Getirdiği Faydalar

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi, bu tarz beslenme düzeni ile Obezite hastalarının elde ettiği faydalar ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla yüksek proteinli beslenme alışkanlığı;

  • Cerrahi operasyonun etki süresinin bitmesinden sonra bile kontrollü şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır.
  • Cerrahi operasyon sonrasında yara veya dikişlerin hızla iyileşmesini sağlar.
  • Uygulanacak operasyonun ilerleyen zamanlarda ortaya çıkarabileceği yan etkileri engellemektedir.
  • Kiloların kontrollü şekilde verilmesini sağlayarak, zayıflama esnasında fiziksel görünümün bozulmasını engellemektedir.
  • Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi ile kilo verilirken yeni bir hastalığın ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir.

Sağladığı bu yararlar göz önüne alındığında cerrahi operasyonun başarılı şekilde devam etmesi için gerekli hale gelmektedir.

Cerrahi Operasyon Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda, operasyonun ardından uzman diyetisyenlerin hazırlayıp takibini yaptığı diyet listesine eksiksiz şekilde uyulmalıdır. Bu kapsamda hastalar;

  • Karbon hidratlı gıdalar tüketilmesinde uzak durularak, protein miktarı yüksek olan besinler tercih etmeli,
  • Gıdalardan protein alımı ihtiyacı karşılamayacak şekilde olması halinde protein takviyesi almalıdır.

Obezite ile mücadele kapsamında hastalar yeni beslenme alışkanlıkları ile daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam standardına ulaşmaktadır. Hastalar cerrahi operasyon sonrasında doktor önerisi ile gün içerisinde alması gereken protein miktarını belirlemektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda hassas davranılması ile kilolardan ve kiloların neden olduğu hastalıklardan daha kolay ve etkili şekilde kurtulur. Bariatrik cerrahi operasyon uygulaması sonrasında yüksek proteinli beslenme önerileri uygulanmaz ya da eksik uygulanır ise operasyon başarısızlık ile sonuçlanacak, hasta verdiği kiloları yeniden alacak ve beraberinde çeşitli ve tedavisi zor olan hastalıklar meydana çıkacaktır.

 

Leave a comment