Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi kendisini Obezite ile mücadele kapsamında yapılan cerrahi operasyonların başarısının devamı konusunda göstermektedir. Aşırı kilolardan bilinçli ve sağlıklı bir şekilde kurtulmanın yolu cerrahi işlem sonucunda, eski beslenme alışkanlıklarından kurtularak, diyetisyenlerin kontrolü altında önerilen protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulamasıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Gıdalar İle Beslenmenin Getirdiği Faydalar

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi, bu tarz beslenme düzeni ile Obezite hastalarının elde ettiği faydalar ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla yüksek proteinli beslenme alışkanlığı;

  • Cerrahi operasyonun etki süresinin bitmesinden sonra bile kontrollü şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır.
  • Cerrahi operasyon sonrasında yara veya dikişlerin hızla iyileşmesini sağlar.
  • Uygulanacak operasyonun ilerleyen zamanlarda ortaya çıkarabileceği yan etkileri engellemektedir.
  • Kiloların kontrollü şekilde verilmesini sağlayarak, zayıflama esnasında fiziksel görünümün bozulmasını engellemektedir.
  • Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi ile kilo verilirken yeni bir hastalığın ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir.

Sağladığı bu yararlar göz önüne alındığında cerrahi operasyonun başarılı şekilde devam etmesi için gerekli hale gelmektedir.

Cerrahi Operasyon Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda, operasyonun ardından uzman diyetisyenlerin hazırlayıp takibini yaptığı diyet listesine eksiksiz şekilde uyulmalıdır. Bu kapsamda hastalar;

  • Karbon hidratlı gıdalar tüketilmesinde uzak durularak, protein miktarı yüksek olan besinler tercih etmeli,
  • Gıdalardan protein alımı ihtiyacı karşılamayacak şekilde olması halinde protein takviyesi almalıdır.

Obezite ile mücadele kapsamında hastalar yeni beslenme alışkanlıkları ile daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam standardına ulaşmaktadır. Hastalar cerrahi operasyon sonrasında doktor önerisi ile gün içerisinde alması gereken protein miktarını belirlemektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda hassas davranılması ile kilolardan ve kiloların neden olduğu hastalıklardan daha kolay ve etkili şekilde kurtulur. Bariatrik cerrahi operasyon uygulaması sonrasında yüksek proteinli beslenme önerileri uygulanmaz ya da eksik uygulanır ise operasyon başarısızlık ile sonuçlanacak, hasta verdiği kiloları yeniden alacak ve beraberinde çeşitli ve tedavisi zor olan hastalıklar meydana çıkacaktır.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası en iyi kolajen takviyesi hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler kolajen nedir mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler proteinli besinler tablosu protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu