Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük aldığı protein miktarı yetersiz kalacaktır. Yüksek proteinli beslenmenin önemi son zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı operasyon sonrası büyük önem taşımaktadır. Bariatrik cerrahisi sonrasında yiyecek seçimleri değişkenlik göstereceğinden besin alımlarında azalmalar meydana gelir buda tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara yol açmaktadır. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Bariatrik Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan bariatrik cerrahi aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme türüdür. Operasyon öncesinde hasta ile ön görüşme yapılıp hastanın beklentileri doğrultusunda, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin taranması yapıldıktan sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Sağlık çalışanları aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için hastanın beslenmesini yüksek proteinli ürünlerle desteklemektedirler.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir. Bu süreci sorunsuz rahat atlatabilmek içinde takviye edici yüksek proteinli ürünleri almaları gerekmektedir.

Yüksek proteinli ürünler nelerdir?

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı yapılırken kırmızı et ilk sırada yer almaktadır. Ancak kolesterolü olan kişiler genellikle beyaz et tüketimini tercih etmelidirler. Bunun yanı sıra süt yumurta, karbonhidratlar ile günlük protein ihtiyacı alınmalıdır.

 

  • Kırmızı et çeşitleri
  • Beyaz et olarak adlandırılan tavuk, hindi, balık ve çeşitli deniz ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Çeşitli çerez türleri
  • Karbonhidratlar
  • Bakliyat çeşitleri

 

Bariatrik cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yüksek proteinli ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda su, yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

 

Leave a comment