Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük aldığı protein miktarı yetersiz kalacaktır. Yüksek proteinli beslenmenin önemi son zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı operasyon sonrası büyük önem taşımaktadır. Bariatrik cerrahisi sonrasında yiyecek seçimleri değişkenlik göstereceğinden besin alımlarında azalmalar meydana gelir buda tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara yol açmaktadır. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Bariatrik Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan bariatrik cerrahi aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme türüdür. Operasyon öncesinde hasta ile ön görüşme yapılıp hastanın beklentileri doğrultusunda, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin taranması yapıldıktan sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Sağlık çalışanları aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için hastanın beslenmesini yüksek proteinli ürünlerle desteklemektedirler.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir. Bu süreci sorunsuz rahat atlatabilmek içinde takviye edici yüksek proteinli ürünleri almaları gerekmektedir.

Yüksek proteinli ürünler nelerdir?

Bariatrik cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı yapılırken kırmızı et ilk sırada yer almaktadır. Ancak kolesterolü olan kişiler genellikle beyaz et tüketimini tercih etmelidirler. Bunun yanı sıra süt yumurta, karbonhidratlar ile günlük protein ihtiyacı alınmalıdır.

 

  • Kırmızı et çeşitleri
  • Beyaz et olarak adlandırılan tavuk, hindi, balık ve çeşitli deniz ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Çeşitli çerez türleri
  • Karbonhidratlar
  • Bakliyat çeşitleri

 

Bariatrik cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yüksek proteinli ürünlerin kullanımına ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda su, yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. Bariatrik cerrahi operasyon sonrası beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu