Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Gastrik By-pass Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Otomobil Kullanılır?

Gastrik By-pass Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Otomobil Kullanılır?

Gastrik by-pass ameliyatı obezite cerrahi müdahalelerinde en çok tercih edilen cerrahi bir uygulamadır. Gastrik by-pass ameliyatı için mide küçültme ameliyatı denilebilir. Mide hacmi küçültülerek, ince bağırsaktaki besinlerin emilimi azalmaktadır. Mide küçültme işlemi esnasında, ince bağırsakta by-pass edilerek küçük mideye bağlanır. Bu şekilde yiyeceklerin emilimi engellenmiş olur. Bir bakıma hızlıca tokluk hissine hemen ulaşılmış olur. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ne zaman otomobil kullanılabilir? Otomobil en az 2 hafta sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Ameliyat sonrası dinlenmek gerekmektedir. Ağır işleri terk etmek gerekir.

Gastrik By-pass Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Gastrik by-pass ameliyatı obezite hastaları için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Ameliyat kararı vücut kitle indeksine göre belirlenir. Vücut kitle indeksi 40 üzerinde olan kişiler ya da 35-40 arası olan kişiler, obezite ile alakası olan tip 2 diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve uyku apnesi gibi medikal hastalıkları olan kişiler bu cerrahi müdahaleye uygundur. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ne zaman otomobil kullanılabilir? Ameliyat olması gereken kişilerin doktor kontrolü dahilinde en erken 2 hafta sonra araç kullanmaya başlanabilir.

Gastrik By-pass Ameliyatı Sonrası

Gastrik by-pass ameliyatı olan kişilerin hastane de kalma süreleri 3 ya da 4 gündür. Ameliyat öncesinde ya da ameliyat sonrasında yapılan doktor değerlendirmeleri bu süreci değiştirebilir. Ameliyat sonrası hastalar ağır kaldırmamaya, ağır işler yapmamaya özen göstermelidir. En az 6 hafta boyunca kendilerine ciddi mana da dikkat etmeleri gerekir. Gastrik by-pass ameliyatı olan kişiler, iş hayatlarına aşağı yukarı iki ya da üç hafta sonra başlayabilir.

Fakat bu iş sakin ise başlanabilir. Yorucu ve ağır işler için bir süre daha beklenmesi gerekir. Bu süre 6 ya da 8 hafta olabilmektedir. Ameliyat sonrası kilo verme işlemi 1.5 ya da 2 yıl gibi bir sürede gerçekleşmeye başlar. Kilonun yüzde 70, 80’i bu sıra da gider. Gastrik by-pass ameliyatı sonrası ne zaman otomobil kullanılabilir? İki hafta boyunca otomobil kullanılmamalıdır. Merdiven çıkılabilir. Yürüyüş yapılabilir. Duş alınmasında fayda vardır.

 

Leave a comment