Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Obezite cerrahisin de kullanılan birçok çeşitli ameliyat yöntemi vardır. Gastrik by-pass ameliyatı da bunlardan bir tanesidir. Gastrik by-pass obezite cerrahisinde en çok tercih edilen ameliyat yöntemlerinin başında gelmektedir ve gastrik by-pass ameliyatı obezite cerrahisinde başarılara dikkat çeken önemli bir ameliyattır.20 yıldan fazladır cerrahi obezite tedavisinde kullanılan bir prosedür çeşididir.

Gastrik By-Pass Ameliyatının Amacı?

Gastrik by-pass ameliyatında asıl hedef özellikle karbonhidrat içeren besinlerin ve yağlı gıdaların ince bağırsaklar tarafından emilmeden kana karışmasını azaltarak direk olarak vücuttan atılmasını sağlamak  ve böylece vücuda fazla karbonhidrat ve yağ alımını önlemektedir. Bu ameliyat sayesinde morbid obez yani ölümcül şişmanlık olarak bilinen hastalık, hastada ilk aşama olarak midenin %90’lık kısmını devre dışı bırakılır. Midenin %10’luk kalan kısmı ise yaklaşık bir kahve fincanı boyutuna sahiptir. Ve bu kahve fincanı boyutunda ki %10’luk kısım ikinci hedef olarak ince bağırsağın (ortalama sağlıklı bir insanda yaklaşık 600 cm uzunluğundadır.)  yaklaşık 130 veya 150 cm ileri kısmına bağlanır.

Şeker, karbonhidrat ve yağın yüzdelik olarak %60 ve %80’i bu kısım da emilmektedir. Bu işlemde amaç şeker, karbonhidrat ve yağın en çok emildiği bağırsak kısmını görev dışı bırakmak ve kilo alımını önlemektir. Bu aşamayla birlikte de işlem sonlanmış ameliyat bitirilmiş olmaktadır. Ameliyatın sonuç vermesi için önemli olanlardan birisi de gastrik by-pass ameliyatı sonrasında beslenmede nelere dikkat edilmelidir.

Gastrik By Pass Ameliyatı Sonrası

Gastrik mide ameliyatı sonrasında ağızdan alınan gıda takviyeleri öncelik olarak midenin %10 luk kahve fincanı boyutunda ki bırakılan mide parçasına aktarılması ve bu kalan kahve fincanı boyutunda ki kısımda  mide duvarında oluşan gerilmeler sayesinde erken tokluk hissi vermektedir. Sonrasında ki aşamada vücuda alınan gıda takviyelerinin ince bağırsağın orta kısmına iletilmesi ile birlikte şeker karbonhidrat ve yağların emilimi bağırsaklarda gerçekleşmeden kana karışmadan vücuttan atılır. Gastrik by-pass ameliyatı sonrasında beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

Gastrik By-Pass Ameliyatı Sonrasında Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gastrik by-pass ameliyatı sonrasında beslenmede nelere dikkat edilmelidir? Ağırlık olarak protein, meyve, sebze ve tahıl grubu tercih edilmelidir. Özellikle ameliyat sürecinden sonraki 2 hafta içerisinde sıvı tüketmeli daha sonrasında yavaş yavaş püre kıvamında yiyeceklerle devam edilmelidir. Vücuda aşırı şeker almaktan kaçınılmalıdır. Günde en az olarak 3 öğün tüketilmeli ve sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketilmelidir. Yemekler yavaş yenmeli porsiyonlar diyetisyen kontrolünde alınmalıdır. Doygunluk hissi hissedildiğinde yeme işleme durdurulmalıdır.

 

 

Leave a comment