Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Kolajen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolajen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kolajen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kolajen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolajen Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolajen seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Kolajenlerin en temel görevleri bağ dokusunu düzenlemektir. Bağ dokunun düzenlenmesinin ardından vücudun doğal yapısı oluşmaktadır. Ayrıca her bir kolejen türünün farklı görevleri bulunur. Kolajen kullanırken hangi amaçla kullanacağınızı bilmek önemlidir. İnsan vücudunda tespit edilen 16 kolajen çeşitli olduğu bilinmektedir. Bu kolajen türlerinden üç farklı kolejen türü yaygın molekülleri oluşturur. Temel kolajen tipleri şu şekildedir; Tip 1 kolajen, Tip 2 kolajen, tip 3 kolajen.

Bu kolajen türlerinin her birinin farklı özellikleri vardır ve vücutta farklı kısımlara fayda sağlamaktadır.

Kolajen Çeşitleri

Kolajen seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Kolejini hangi amaçla kullanacağınızı bilmek önemlidir. Çünkü her bir kolajen çeşidi farklı farklı alanlara fayda sağlamaktadır. Sıklıkla kullanılan ve kolajen moleküllerinin vücuttaki en çok ihtiyaç duyduğu kolajen tipleri şunlardır;

Tip 1 kolajen; bu kolajenin çeşidi insan vücudunda en fazla yani %90 oranda bulunan türüdür. Vücutta sıkı bir iplik yapısındaki kolajen türüdür. Deri, saç, tırnak, kemik, tendon fibroz, kıkırdak ve diş oluşumunda Tip 1 kolajen türü fayda sağlamaktadır.

Tip 2 kolajen; bu kolajen türü vücutta tip 1 kolajene oranla daha seyrek bir haldedir. Dokulardaki kıkırdak yapıya katkıda bulunarak, eklemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve eklem yapısını korur.

Tip 3 kolajen; bu kolajen türü son derece önem arz eder. Vücutta eksikliğinin olması birçok hastalığa neden olur. Bu kolajen türü gastrointestinal sistem, kalp, kan ve kas damarlarında etkin rol oynarken cilde esneklik ve canlılık verir. Tip 3 sığır kolajen vücudun en çok ihtiyaç duyduğu kolajen türüdür.

En Önemli Kolajenler

Kolajen seçiminde dikkat edilmesi gerekenler? Cildin %70 oranını tip1 ve tip 3 kolajenlerin oluşturmaktadır. Bu kolajenlere vücut çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu kolajenleri kullanmak insanları daha mutlu bir hale getirerek daha canlı bir görünüm kazandırır. Ayrıca yaşam kalitesini arttırır. Vücudun en büyük organı olan cilt yapısına Tip 3 kolajen ile daha harika bir görünüm kazandırılır. Tip 3 sığır kolajeni ile cilt gençleşir esnek hale gelir.

Aynı şekilde Tip 1 kolajen de deri saç, tırnak, kemik, kıkırdak ve diş gibi birçok önemli kısma fayda sağlar. Bu iki kolajen türünün vücutta eksik olması halinde birçok sorun ortaya çıkar.

Leave a comment