Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Metabolik Cerrahi Nedir

Metabolik Cerrahi Nedir
Metabolik Cerrahi Nedir
Metabolik Cerrahi Nedir

Metabolik Cerrahi Nedir

Metabolik cerrahi ,metabolik bir hastalığın cerrahi yöntemleri ile tedavisini amaçlayan bir cerrahi türüdür. Bu bağlamda hematolojik hastalıklar nedeniyle yapılan dalak ameliyatları da esasen sistemik bir hastalığın ameliyat ile tedavi edilme yöntemidir.

Metabolik cerrahi alanından yararlanmak için hastaların vücut kitle indeksinin 35’in üzerinde olması gerekmektedir. Medikal tip 2 diyabet tedavisine yanıt vermeyen ve kitle indeksi 30’un üzerinde olan hastalar metabolik cerrahi operasyonu olabilirler.

Metabolik Cerrahi Operasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Metabolik cerrahi (Diyabet cerrahisi ) hastaların klasik tedavi yöntemleri ile sonuç alamamasından dolayı tercih edilmektedir.

Operasyon mide veya bağırsaklara kapalı yapılan bir operasyondur. Ameliyat süresi kullanılacak yönteme göre 1-3 saat arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Metabolik ameliyatların tümü laparoskopik (kapalı ) yöntemle uygulanmaktadır. Hastaya büyük bir kesi yapılmadan 4 veya 5 delikten girilen aletler ile yapılır.

Metabolik Cerrahi Operasyonu Kimlere Yapılır?

  • Vücut kitle indeksi 40’ ın üzerinde olan tüm hastalara
  • Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan ve uygun tedaviye rağmen kan şekeri kontrolü bozuk olan hastalara yapılabilmektedir.

Metabolik cerrahi hastanın kaç yıllık diyabet hastası olduğu insülin kullanıp kullanmadığı, Hemoglobin A1c düzeyi (3 aylık kan şekeri kontrol ölçümü)ameliyat kararında göz önüne alınan kriterlerdir. Tip 2 diyabet tedavisinde metabolik cerrahi yöntemleri ile hastalığı çok uzun süreler boyunca etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

**Ancak; en önemli kriter pankreastan insülin salgılanmasının olmasıdır. Hastanın ameliyattan fayda görebilmesi için çok önemli bir detaydır. Bu ameliyatlarının riskinin şeker hastalığının hastada yarattığı uzun dönemli risklerden daha düşüktür

Metabolik cerrahi alanında en önemli nokta hastanın tecrübeli olan ananında uzman olan bir doktor tarafından ve ortaya çıkabilecek olası sorunlarla başa çıkabilecek donanımlı bir merkezde ameliyat olmasıdır.

Bazı ameliyatların etkileri diğer ameliyat türlerinden daha etkilidir buna karşın hastalarda vitamin ve mineral kaybı,uzun dönemli ishal gibi yan etkiler gösterebilir.Bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak hastanın durumuna en uygun şekilde ve kar –zarar hesabı yapılmalı ve hasta bilgilendirilmelidir.

Metabolik cerrahide hastanın obezite düzeyi ve pankreas rezervi göz önünde bulundurarak hangi hastaya hangi ameliyatın uygun olduğuna iyi bir endokrinolijik araştırmadan sonra Genel Cerrah ve Endokrinoloji uzmanları tarafından karar verilir.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu