Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Balonu Beslenme

Mide Balonu Beslenme
Mide Balonu Beslenme
Mide Balonu Beslenme

Mide Balonu Beslenme

Mide balonu beslenme ilgili olarak uzman cerrahi operasyon sonrası mideye endoskop yolu ile silikon bir balon yerleştirilmesi ardından uygulanacak beslenme sistemidir. Balon midenin büyük bir alanını kapladığından mide olduğundan küçük duruma gelir. Böylece yemek öğünlerinde daha hızlı tokluk hissi uyanır ve öğün porsiyonları yarıdan fazla azalmaktadır. Buda hızlı şekilde kilo vermenin yolunu açmaktadır.

Mide Balonu Operasyonu Sonrası Önemli Tavsiyeler

Mide balonu beslenme kapsamından yapılacak en önemli şey doktorların vereceği beslenme alışkanlığı listesine eksiksiz şekilde uymaktır. Alışkanlıklar değiştikten sonra ameliyattan istenen başarı elde edilir ve uzun soluklu bir mide rahatlaması sağlamaktadır. aksi olması halinde mide genişleme yaşayarak içerde balonu asimile etmektedir. Bu durum eski kiloların hızlı şekilde alınmasını ve mide bölümünde yeni rahatsızlıklar çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca vücut bu soruna vereceği uyumsuzluk sorunu ile farklı bölgelerde yeni hastalıklar ortaya çıkacak, telafisi ve tedavisi zor olacaktır.

Mide balonu beslenme programı tamamen beslenme alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiren bir uygulamayı kapsamaktadır. Ameliyat sonrasında ilk 4 hafta uygulanacak olan sıvı ve püre diyeti bitiminde normal beslenme süreci içerisinde beslenme konusu gündeme gelmektedir. Kesinlik ile yapılması gereken doktor kontrolüne girerek, vereceği öneriler ile normal diyet uygulamasına geçilmeli ve eksiksiz olarak her gün uygulanmalıdır.

Ameliyat Ve Beslenmeye Kim Karar Verir?

Mide balonu beslenme başlangıçta ameliyat kararının alınması ile başlamaktadır. Doktor kontrolünde vücut kitle indeksi ileri seviyede çıkan ve rahatsızlıklar meydana getiren hastalar için uygulanmaktadır. Mide balonu uygulaması keyfi olarak zayıflamak, daha fit görünmek vb. amaçlar için uygulanmamaktadır. Besleme alışkanlıkları doktorların gözetimi altında aşamalı olarak değiştirilmektedir. Bu bağlamda kesinlikle;

  • Öğün sayısı artırılır, porsiyon miktarı azaltılır.
  • Yemek esnasında su içilmez.
  • Günde 2 ile 3 litre su tüketilir.
  • Gazlı içecekler mide genişlemesine neden olacağından dolayı içilmemelidir.
  • Hazır atıştırmalık ve rafine şekerlerden uzak durulmalıdır.
  • Yüksek kalori içeren gıda ve içeceklerin tüketimi bırakılmalıdır.
  • Midenin hazmetmesini hızlandırmak için çiğneme süresi oldukça uzatılır.

Mide balonu beslenme ameliyat sonrasında kilolu yaşama tekrar dönülmesinin önüne geçmektedir.

Leave a comment