Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Botoksu Morbid Obez Sınıfına Giren Bireylere Uygulanabilir mi?

Tüp Mide Ameliyatı Riskli midir?

Mide Botoksu Morbid Obez Sınıfına Giren Bireylere Uygulanabilir mi?

Mide botoksu ideal kilosunun oldukça üzerinde olan bireylere uygulanabilse de obez ve morbid obez sınıfına girmeyen aşırı kilolu kişiler mide botoksu için en uygun grubu oluşturmaktadır. Mide botoksu morbid obez sınıfına giren hastalara da uygulanabilir ancak bu hastaların mide botoksundan etkili ve gözle görülür sonuçlar alması mümkün değildir. Obez ve morbid obez hastaların cerrahi yöntemlerle başarı elde etme olasılığı daha yüksektir.

Fazla kilolu sınıfına giren ve vücut kitle indeksi 40’ın altında olan bireyler, mide botoksu için en uygun adaylardır. Bu kişilerin mide botoksu sonrasında beslenme düzenlerine ve yaşam alışkanlıklarına dikkat etmeleri kısa süre içerisinde istedikleri kiloya ve görüntüye ulaşmalarını sağlayacaktır.

Mide botoksu ortalama 20 dakika içerisinde tamamlanan basit bir işlemdir. Kişinin işlem sonrasında 1-2 saat içinde hastaneden taburcu edilmesi mümkündür ancak aynı gün içinde egzersiz yapılmamalı, ağır besinler tüketilmemeli ve araba sürmek gibi konsantrasyon gerektiren işlerden uzak durulmalıdır.

Mide botoksu esnasında mideye enjekte edilen madde midedeki düz kasların daha yavaş çalışmasını sağlayarak sindirim süresini uzatmaktadır. Bu da kişinin uzun saatler boyunca tokluk hissetmesini sağlamakta ve bu sayede kilo vermesine yardımcı olmaktadır. İşlem esnasında mideye enjekte edilen botoks maddesi ortalama 4 ila 6 ay içerisinde tamamen vücuttan atılmaktadır. Bu nedenle mide botoksunun kilo verme sürecini destekleme süresi maksimum 6 aydır.

Mide botoksu kişinin hızlıca kilo verip zayıflamasını sağlayabilecek mucizevi bir işlem değildir ve bu nedenle mide botoksu yaptırmaya hazırlanan bireyler kilo verme sürecinde kendilerine önemli sorumluluk düştüğünü unutmamalıdır. Beslenme ve günlük alışkanlıklar bir beslenme uzmanı kontrolünde düzenlenmeli ve doktorun uygun görmesi halinde düzenli olarak diyet ve spor yapılmalıdır.

Mide botoksu ile zayıflamak isteyen kişiler operasyon sonrasında besin değeri yüksek kalorisi düşük gıdalar tüketmeli ve bu şekilde beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Ayrıca düzenli olarak spor yapmalı ve egzersizi hayatının bir parçası haline getirmelidir.

Leave a comment