Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Botoksu Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Mide Botoksunu Kimler Yaptırmalıdır?

Mide Botoksu Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Mide botoksu ameliyathaneye inilmeden endoskopi ünitesinde tamamlanabilen basit bir işlemdir. İşlem ortalama 15-20 dakika arasında tamamlanmakta ve hasta işlem sonrasında 1-2 saat içinde hastaneden ayrılarak günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Mide botoksu günümüzde fazla kilolarından kurtulmak isten kişilerin sıkça başvurduğu yöntemlerden biridir. Bunun en önemli nedeni mide botoksunun, tüp mide ve mide balonu gibi yalnızca morbid obez ve obezite hastalarına yapılmamasıdır. Hatta mide botoksu bu iki işlemin aksine obez sınıfına girmeyen fazla kilolu kişilere yapılmaktadır.

Mide botoksu, vücut kite indeksi 27-35 aralığında olan 18-65 yaş arasındaki bireyler için uygundur. Obezite hastalarının mide botoksu yaptırması önerilmez. Obez sınıfına giren kişilerin obezite cerrahisine başvurması daha etkili sonuçlar almalarını sağlayacaktır.

Mide botoksu, ameliyathaneye inilmeden endoskop yardımıyla yapıldığından ve hasta işlem esnasında genel anestezi almayıp sedasyonla uyutulduğundan dolayı kısa sürede tamamlanmaktadır. İşlemden 72 saat sonra hasta, mide botoksunun iştah azaltan ve uzun süreli tokluk sağlayan etkisini görmeye başlamaktadır.

Mide botoksu, komplikasyon riski oldukça düşük basit bir işlemdir ancak burada işlem basit olduğu için herkes tarafından yapılabileceği düşünülmemelidir. Mide botoksu yaptırmak isteyen kişilerin, muhakkak bir genel cerrahla görüşmesi ve işlemi, hastane ortamında bir genel cerrah ve uzman ekip kontrolünde yaptırması gerekir.

Mide botoksu diğer tüm zayıflama işlemleri gibi kişinin hiçbir şey yapmadan kendiliğinden zayıflamasını sağlamaz. Bu nedenle mide botoksu yaptıran kişi, tekrardan kilo sorunu yaşamamak ve işlemi tekrardan yaptırmak zorunda kalmamak için yaşam tarzında ve beslenme alışkanlığında belli başlı değişiklikler yapmalıdır.

Hastanın mide botoksu sonrasında protein ağırlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmesi ve düzenli olarak spor yapması gerekir. Kişi botoks işleminden 24 saat sonra bulantı ve ağrı şikâyeti olmaması halinde egzersize başlayabilir. Ayrıca hastalar işlem sonrasında öğünlerini ana öğün ve ara öğün şeklinde düzenlemeye çalışmalı, her gün 2,5 litre su tüketmeli ve doktorunun da onaylaması halinde yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketmelidir.

Yüksek proteinli diyet içecekleri kilo verme sürecini destekler ve kilo kaybının kastan değil yağdan yaşanmasını sağlar. Bu nedenle diyet dönemlerinde olduğu gibi mide botoksu sonrasında da yüksek proteinli diyet içecekleri tüketilmesi önerilir.

Leave a comment