Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Botoksu Ömür Boyu Kalıcı Bir İşlem midir?

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır Mıyım?

Mide Botoksu Ömür Boyu Kalıcı Bir İşlem midir?

Günümüzde gittikçe hareketsizleşen yaşam tarzı beraberinde kilo sorunlarını da getirdi. Teknoloji geliştikçe tüm işlerimizi uzaktan oturduğumuz yerden yapabilmeye başladık. Bir de bunun üstüne sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekler tüketince kilo sorunlarımız kendini göstermeye başladı ve özellikle gelişmiş ülkelerde obezite iyice yayıldı. Türkiye de bu sorunları yaşayan ülkelerden bir tanesi.

Fazla kilolar ileride ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Zamanla bireyin hareketlerini kısıtlar ve ilerleyen süreçte kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle kişiler fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterler. Bazı kişiler diyet ve egzersiz programlarıyla kilo verebilirken bazıları bu programları uygulama konusunda zorluk yaşayabilir. Bu noktada çeşitli yollara başvururlar. Mide botoksu da bu yollardan bir tanesidir. Mide botoksunun temel amacı midedeki kasların kasılmasını engelleyerek besinlerin midede daha uzun süre kalmasını sağlamaktır. Böylece tokluk hissi uzar ve iştah azalır. Yani iştahı azaltarak kişilerin diyet programına uymasını kolaylaştırır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerindeki hastalara tavsiye edilmez. Obez olmayan fakat fazla kiloları olan hastalara tavsiye edilir. Mide botoksu, ameliyatsız bir yöntemdir, kesi yoktur. Genel anestezi gerektirmez. Anestezi doktoru eşliğinde sedasyon altında (uyutularak) endoskopik yolla yapılır ve işlem ortalama 20 dakikada tamamlanır. İşlemden yaklaşık 2 saat sonra hastalar beslenmeye başlayabilir. Genellikle hastaların sıvı gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir. Özellikle ilk 4 ay beslenmeye çok dikkat edilmelidir. İşlemden 2-3 gün sonra iştah azalır ve 2 hafta içinde kilo vermeye başlanır. Genellikle hastaların toplam kilolarının %10-15 kadarını vermeleri hedeflenir. Ortalama 6 ay içinde hastaların hedeflenen kiloya ulaşılması beklenir.

Mide botoksunda kullanılan ilaç vücuttan 4-6 ay sonra tamamen silinir. Yani ömür boyu kalıcılık söz konusu değildir. Vücutta kalıcı bir hasar bırakmaz. Belirli bir sürede iştahı azaltarak hastaların diyet programlarına uymalarına yardımcı olmayı, bu yolla hastalara kilo verdirmeyi amaçlar. Mide botoksu oldukça başarılı bir yöntemdir. Beslenme programına uyularak ve fiziksel aktivite arttırılarak bu uygulamadan maksimum verim alınabilir.

Leave a comment