Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Botoksu Sonrasında Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Mide Botoksu Sonrasında Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Mide Botoksu Sonrasında Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Mide botoksu cerrahi bir operasyon değildir ve ameliyathaneye gidilmeden endoskopi ünitesinde tamamlanan basit bir işlemdir. Bu nedenle mide botoksu sonrasında hastaneye yatmaya gerek yoktur. Ancak işlem sonrasında 2 saat boyunca hastanede kalınması ve işlemin uygulandığı gün içinde araba sürülmemesi ve egzersiz yapılmaması tavsiye edilir. İşlem sedasyon altında yapıldığı için hasta yüksek konsantrasyon ve efor sarf edilmesi gereken işlerde zorlanabilir ve bu nedenle hastanın bu tarz işlerden uzak durması tavsiye edilir.

Mide botoksu sonrasında genellikle herhangi bir komplikasyon gelişmezken nadiren de olsa işlem sonrasındaki ilk günlerde ağrı ve bulantı olabilir. Botoks uygulamasından sonra ağrısı ve bulantısı olan hastanın, egzersiz yapmaması ve bulantısı geçene kadar beslenmesine dikkat etmesi önerilir.

Mide botoksu günümüzde fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin sıkça başvurduğu uygulamalardan biridir. Kişiler fazla kilolarından kurtulmak için mide botoksu yaptırsalar da işlem tek başına kişinin fazla kilolarının tamamından kurtulmasını sağlamaz ve mide botoksu sonrasında hastanın da beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmesi gerekir.

Mide botoksu esnasında endoskopik yöntemlerle mide ve oniki parmak bağırsağı kontrol edilir. Hekim kontrol esnasında mide ve oniki parmak bağırsağında herhangi bir sorun saptamazsa işleme başlanır. İşlem ortalama 15-20 dakikada tamamlanır ve hasta aynı gün içinde taburcu edilir. Botoks uygulamasının iştah azaltıcı etkisi ise işlemden yaklaşık 72 saat sonra görülür.

Zayıflama ve ideal kilonuza ulaşma hayaliniz olabilir ancak asıl hedefiniz daima sağlıklı yaşamak olmalıdır. Sağlıklı yaşamak kişinin gün içinde ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yiyeceklerden alması ve düzenli olarak egzersiz yapması demektir. Sürekli sıkı diyetler yapılarak veya bir haftada 5 kilo verdiren şok diyetlere başvurularak sağlıklı yaşanmaz ve bu tarz beslenme alışkanlıkları uzun vadede hiçbir işe yaramaz.

Bu nedenle mide botoksundan sonra bulantı ve ağrı geçince egzersize başlanması tavsiye edilir. Ayrıca kişi katı gıda tüketmeye başladığında protein ağırlıklı beslenmeye ve günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen göstermelidir.

Leave a comment