Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Botoksu Sonrasında Ne Zaman Taburcu Olunur?

Tüp Mide Sonrası Sağlıklı Beslenme

Mide Botoksu Sonrasında Ne Zaman Taburcu Olunur?

 

Kilo sorunu birçok kişinin ortak problemidir. Günümüzde teknolojinin de ilerleyişiyle, gittikçe hareketsizleşen yaşam koşulları ve yaygınlaşan fastfood tüketimi bu sorunun yayılmasına sebep olan faktörlerden bazılarıdır. Fazla kiloların ilerleyen süreçte ciddi sağlık sorunlarına sebep olması nedeniyle birçok kişi fazla kilolarından kurtulmak ister. Bu yüzden kilo verme amacıyla çeşitli yöntemlere başvururlar. Mide botoksu da bu yöntemlerden bir tanesidir.

Mide botoksu, fazla kiloları olan ancak obez olmayan insanlarda etkili bir yöntemdir. Bu uygulamanın obezlerde başarılı olma şansı düşüktür. Bu yüzden obezlere ameliyat olmaları önerilir. Mide botoksu ise ameliyatsız bir yöntemdir, kesi yoktur ve genel anestezi gerektirmez. Sedasyon altında (uyutularak) uygulanır. Endoskopik yolla yapılır. Midede düz kasların bulunduğu bölgeye botilinum toksin (botoks) enjeksiyonuyla yapılır. Bu işlem ortalama 20 dakika sürer. İşlemden sonra hastanın hastanede kalması gerekmez, sadece kontrol amaçlı 1-2 saat hastanede kalması gerekir. İşlemden yaklaşık olarak 2 saat sonra hastalar beslenmeye başlayabilir. Genellikle başlangıç için sıvı gıdalar önerilir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Sigara ve alkol doğrudan mide kaslarını etkilediğinden, işlemden en az 2 hafta önce bunların tüketimi bırakılmalıdır, bırakılmadığı takdirde işlem başarısızlıkla sonuçlanabilir. İşlemden 2-3 gün sonra hastanın iştahı azalır, 2 hafta sonra ise hasta kilo vermeye başlar. Genelde toplam kilonun %10-15 kadarının verilmesi hedeflenir. Hedeflenen kiloya ortalama 6 ay içinde ulaşılır. İşlemden sonra 4-5 ay içinde mide botoksunda kullanılan ilacın tamamının vücuttan silindiği söylenir. Yani kalıcı bir hasar bırakmaz.

Mide botoksu başarı oranı oldukça yüksek bir uygulamadır. Beslenme programına dikkat edilirse ve fiziksel aktivite arttırılırsa mide botoksundan maksimum verim alınabilir. Uygulama esnasında kullanılan ilaç doğru bölgeye doğru dozda uygulanırsa oldukça etkili bir yöntemdir, bu işlem ortalama 20 dakika sürer ve hastanede kalmayı gerektirmez. Sadece işlemden sonra hastalar birkaç saat gözetim altında tutulur. Mide botoksunun temel amacı, mide kaslarının kasılmasını engelleyerek yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasını sağlayıp hastanın tokluk hissini uzatarak hastanın iştahını azaltmak, böylece hastaların diyet programlarına uymasını kolaylaştırıp kilo vermelerini sağlamaktır.

Leave a comment