Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastaları Neler Bekliyor?

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu obezite ile mücadele kapsamında, aşırı kilolardan kurtulmak için yapılan operasyonun adımlarını göstermektedir. Aşırı kilolardan kurtulmak için uygulanan medikal tedavilerin ve diyet ile spor uygulamalarının etkisiz kalması neticesinde, uzman doktorlar tarafından mide küçültme ameliyatı kararı alınmaktadır. Mide hacminin küçültülmesi ilkesine dayanan bu operasyon ile birlikte hızlı şekilde kilo verilmesi sağlanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatında Gerçekleşen Adımlar

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Konusunda, uzman doktorların ilk olarak değerlendirmeler sonucunda ameliyat kararı vermesi gerekir. Bu karar için hastanın; Vücut kitle indeksine bakılır, indeks aralığı yanı sıra aşırı kilonun neden olduğu hastalıklar incelenir. Hastanın yaş aralığına bakılır eğer hasta 65 yaş üzeri ise diğer uzmanlardan ameliyata uygunluğu raporu istenir. Gerekli test ve tahliller ile ameliyata uygunluğu incelenir. Böylece değerlendirilen hastalar hakkında Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için uygulamanın adımlarına başlanmaktadır. Bu bağlamda karar alınan hastalar;

  • Ameliyat öncesi anestezi uygulaması yapılır.
  • Karın bölgesinde 5 adet kesi yapılır.
  • Kesiler içerisine endoskopik, kameralı aletler yardımı ile mideye ulaşılır.
  • Midenin yüzde 80’liık kısmı kesilir ve zımba metodu uygulanarak parçalar dışarı çıkarılır.
  • Midenin kalan bölümü tüp şekline getirilerek ameliyat sonlandırılır.

Biten ameliyatında ardında hasta müşahede altına alınarak, 2 ya da 3 gün boyunca gözetim altında tutulmaktadır. Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?  Kapsamında herhangi bir sorun oluşmaması halinde hasta taburcu edilerek kademeli olarak normal hayatına dönmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Etkisi

Obezite ile mücadele kapsamında midenin hacminin küçültülmesi ile birlikte hastanın tokluk hissine daha erken ulaşması sağlanmaktadır. İştahı kesilen hasta daha az yemek isteği duymakta ve kilo vermeye başlamaktadır. Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Konusu altında uygulanan ameliyat 7 gün sonra etkisini göstermekte, hızlı bir şekilde kilo verme başlamaktadır. Ameliyatın etkisi ortalama olarak 12 ay sürmekte olup bu süreç içerisinde uzmanların hazırladığı diyet ve spor ile desteklenerek kilo verme sağlanır. Etkisi biten ameliyatın diyet uygulamasına devam edilmesi ile son kilonun muhafazası sağlanarak yeniden kilo alımı engellenir.

Leave a comment