Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastaları Neler Bekliyor?

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusu obezite ile mücadele kapsamında, aşırı kilolardan kurtulmak için yapılan operasyonun adımlarını göstermektedir. Aşırı kilolardan kurtulmak için uygulanan medikal tedavilerin ve diyet ile spor uygulamalarının etkisiz kalması neticesinde, uzman doktorlar tarafından mide küçültme ameliyatı kararı alınmaktadır. Mide hacminin küçültülmesi ilkesine dayanan bu operasyon ile birlikte hızlı şekilde kilo verilmesi sağlanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatında Gerçekleşen Adımlar

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Konusunda, uzman doktorların ilk olarak değerlendirmeler sonucunda ameliyat kararı vermesi gerekir. Bu karar için hastanın; Vücut kitle indeksine bakılır, indeks aralığı yanı sıra aşırı kilonun neden olduğu hastalıklar incelenir. Hastanın yaş aralığına bakılır eğer hasta 65 yaş üzeri ise diğer uzmanlardan ameliyata uygunluğu raporu istenir. Gerekli test ve tahliller ile ameliyata uygunluğu incelenir. Böylece değerlendirilen hastalar hakkında Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için uygulamanın adımlarına başlanmaktadır. Bu bağlamda karar alınan hastalar;

  • Ameliyat öncesi anestezi uygulaması yapılır.
  • Karın bölgesinde 5 adet kesi yapılır.
  • Kesiler içerisine endoskopik, kameralı aletler yardımı ile mideye ulaşılır.
  • Midenin yüzde 80’liık kısmı kesilir ve zımba metodu uygulanarak parçalar dışarı çıkarılır.
  • Midenin kalan bölümü tüp şekline getirilerek ameliyat sonlandırılır.

Biten ameliyatında ardında hasta müşahede altına alınarak, 2 ya da 3 gün boyunca gözetim altında tutulmaktadır. Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır?  Kapsamında herhangi bir sorun oluşmaması halinde hasta taburcu edilerek kademeli olarak normal hayatına dönmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Etkisi

Obezite ile mücadele kapsamında midenin hacminin küçültülmesi ile birlikte hastanın tokluk hissine daha erken ulaşması sağlanmaktadır. İştahı kesilen hasta daha az yemek isteği duymakta ve kilo vermeye başlamaktadır. Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Konusu altında uygulanan ameliyat 7 gün sonra etkisini göstermekte, hızlı bir şekilde kilo verme başlamaktadır. Ameliyatın etkisi ortalama olarak 12 ay sürmekte olup bu süreç içerisinde uzmanların hazırladığı diyet ve spor ile desteklenerek kilo verme sağlanır. Etkisi biten ameliyatın diyet uygulamasına devam edilmesi ile son kilonun muhafazası sağlanarak yeniden kilo alımı engellenir.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu