Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Mide küçültme ameliyat sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Mide küçültme ameliyatı sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir operasyon yöntemidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk dönemlerde, sıvı tüketiminin ağırlıklı olduğu dönemlerde kas kayıpları yaşanabilmektedir.

Mide küçültme ameliyat sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı operasyon sonrası büyük önem taşımaktadır. Mide küçültme ameliyat sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Genel olarak sıvı beslenildiğinden, beslenme yetersizliği ortaya çıkacaktır bunun için yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve minerallerle desteklenmelidir.

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Yüksek Proteinli Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

Obeziteye bağlı ölümlerin azalması için mide küçültme ameliyatı tercih edilmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası yüksek protein ürünleri kullanırken hastanın vücut ihtiyacına göre takviye kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Bunun için takviye tüketim esnasında;

  • Takviyenin içeriğinde 14 -25 gram arasında olmalıdır.
  • Takviye içerisinde kalori miktarı 150-250 arasında olmalıdır.
  • İçerisinde bulunan şeker ve yağ oranı 5 gramdan daha az olmalıdır.
  • İçerisinde kesinlikle katkı, koruyucu, yabancı bileşenler bulunmamalıdır.

Zorlu bir süreç olan mide küçültme ameliyatı aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme yöntemidir. Mide küçültme ameliyatında midenin yarısı alınacağından ameliyat öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin tamamlanmasından sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımını önermelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmenin Önemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası yüksek proteinli ürünle beslenme cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir.

Aksi halde operasyon sonrası hastalarda başta kanama olmak üzere birçok sorun ile karşılaşılabileceğinden istenen başarı elde edilememektedir. Hastaların protein kullanım süresi doktorlar tarafından belirlenmelidir ve bu şekilde hastanın takviye kullanım süresini doktor uzatabilir ya da kısaltabilmektedir.

Günümüzde obezite hastalıkları sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artmaktadır. Obezite ameliyat sonrası herhangi bir zararla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimler tarafından yaptırılmalıdır.

 

Mide küçültme ameliyatında midenin yarısı kesilerek çıkarıldığından küçülen mideye gıda alımı da azalmaktadır. Hastalar yüksek proteinli ürünlerin kullanımına dikkat etmelidir. Operasyon sonrası alınacak yüksek proteinli takviyeler ile vücudun ihtiyacı karşılanacak ve sistemler daha düzgün çalışacaktır.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu