Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Mide Küçültme Ameliyatı Yapan Hastaneler

Tüp Mide Sonrası Tekrar Kilo Alır Mıyım?

Mide Küçültme Ameliyatı Yapan Hastaneler

Mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler de obezite tedavisi için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Bu ameliyat, obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarını azaltmak için obez hastaların kilo kaybetmelerine yardımcı olmak için özellikle kullanılır. Mide küçültme ameliyatı, mide boyutunu küçülterek, yemek yeme kapasitesini sınırlar ve açlık hissini büyük oranda azaltır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? Kimler İçin Uygundur?

Mide küçültme ameliyatı, obez hastaların kilo vermesine yardımcı olan bir tür ameliyattır. Bu ameliyat, midenin boyutunu küçülterek, kişinin yemek yeme kapasitesini azaltmayı hedeflemektedir. Bu da kişinin daha az yemek yemesine ve daha az kalori almasına neden olur. Mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler de bu ameliyatın farklı çeşitleri vardır, ancak hepsinin amacı aynı olup  midenin boyutunu azaltarak, yemek yeme kapasitesini sınırlamayı amaçlamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Çeşitleri

Mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler  kendi fizyolojik yapınıza ve aynı zamanda doktorunuzun tavsiyesine bağlı kalarak uygun ameliyat türünü seçebilirsiniz. Bu ameliyat çeşitleri ise;

Kısıtlamalı Ameliyatlar: Bu ameliyatlar, midenin boyutunu küçülterek yemek yeme kapasitesini sınırlar. Bu ameliyatların en yaygın türleri sleeve gastrektomi ve adjustable gastric bandingdir.

Sleeve Gastrektomi: Bu ameliyatta mide, tüp şekline getirilir ve yemek yeme kapasitesi en aza indirgenir.

Adjustable Gastric Banding: Bu ameliyatta, mideye bir halka yerleştirilir ve bu halka sayesinde mide boyutu küçültülür.

Malabsorpsiyonlu Ameliyatlar: Bu ameliyatlar, midenin boyutunu küçültürken, aynı zamanda bağırsaklardan besin emilimini azaltarak kilo kaybını artırır. Bu ameliyatların en yaygın türleri gastric bypass ve biliopankreatik diversiyondur.

Gastric Bypass: Bu ameliyatta mide tüp şekline getirilir ve aynı zamanda küçültülür. Ayrıca, küçük bir bağırsağın mide ile bağlantısı kesilir ve besinlerin emilimi azaltılır.

Biliopankreatik Diversiyon: Bu ameliyatta, mide tüp şekline getirilir ve küçültülür. Ayrıca, besinlerin emilimini azaltmak için mide ile ince bağırsağın bağlantısı kesilir ve besinlerin emilimi daha az olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Hazırlık Aşamaları

Mide küçültme ameliyatı öncesi özellikle hastanın yapması gerekenler noktalar şunlardır:

  • Doktorun önerdiği test ve tetkikleri yaptırmak
  • Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak
  • Beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını değiştirmek.
  • İlaç kullanımı hakkında doktorla görüşmek ve ameliyat öncesi ilaçların nasıl kullanılacağı konusunda bilgi almak gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

 

 

Leave a comment