Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri
Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri
Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri obezite ameliyatı olan kişilerin ya da obezite ameliyatı olmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı bir konudur. Günümüzde obezite problemleri beslenme alışkanlıkları ve facefood yiyeceklere olan ilginin çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda teknolojik aletlerin kullanımının atması insanlara hareketsiz bir yaşam alışkanlığı edindirmiştir. Bu nedenle obezite ameliyatları giderek artmıştır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Beslenme Aşamaları

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri ameliyattan hemen sonra doktorun söylediklerine harfi harfiyen uyularak uygulanır. Obezite cerrahisi işlemlerinden hemen sonra beslenme aşamalarına yapılan tetkikler ve sonuçlardan sonra geçilir. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz;

  • İlk aşama; sadece su ve berrak sıvıların alınması. Bu süreçte kesinlikle berrak yapıdaki posalı olmayan sıvılar alınmalıdır. Koyu renk ve kovamda alınan sıvılar hastalarda mide bulantısı, istifra ve ağrı yapabilir.
  • İkinci aşama; bu aşamada posalı meyve suları, ezilmiş sulu yapıdaki karpuz suyu, çok cıvık az meyveli hoşaf içilebilir.
  • Üçüncü aşama; püre ile beslenme aşaması. Bu süreçte sebze ve meyve püreleri cıvık olacak fakat bir önceki aşamaya göre biraz daha koyu olmalıdır.
  • Dördüncü aşama; sulu yemek yeme aşaması. Tabi ki kontrollü ve yeterli bir miktarda olan sulu yemekler yenmelidir. Sulu yemeğin içeriği ağızda çok fazla çiğnenerek yutulmalıdır.
  • Beşinci aşama; bu aşamada ameliyatın üzerinden 1 hafta ya da 10 gün geçmiş olabilir. Artık hasta istediği besinlerden az miktarda bol sıvı ile yiyebilir. Ağza alınan lokmalar en az 20 kez çiğnenerek tam bir püre haline getirilip öyle yutulmalıdır.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri aşamalarıyla uygularken tabi ki temel besin kaynağı yaşamsal sıvı ‘’su’ ’bol miktarda tüketilmelidir.

Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirileceğinin altı çizilmelidir. Çünkü bu ameliyatlar sonrasın da mide küçültülerek çok az yemek alabilme kapasitesine getirilir. Üstelik yemek tüketme süreci de bazı farklılar içermektedir. Ameliyat sonrasında çok yavaş aralıklarla yemek yemeye başlanır. Üstelik yemek miktarı da azaltılır. Fakat bu durum hastalar için yetersiz hissedilmez. Çünkü mide küçüklüğüne oranla yemek miktarı uyumludur.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu