Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri
Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri
Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri obezite ameliyatı olan kişilerin ya da obezite ameliyatı olmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı bir konudur. Günümüzde obezite problemleri beslenme alışkanlıkları ve facefood yiyeceklere olan ilginin çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda teknolojik aletlerin kullanımının atması insanlara hareketsiz bir yaşam alışkanlığı edindirmiştir. Bu nedenle obezite ameliyatları giderek artmıştır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Beslenme Aşamaları

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri ameliyattan hemen sonra doktorun söylediklerine harfi harfiyen uyularak uygulanır. Obezite cerrahisi işlemlerinden hemen sonra beslenme aşamalarına yapılan tetkikler ve sonuçlardan sonra geçilir. Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz;

  • İlk aşama; sadece su ve berrak sıvıların alınması. Bu süreçte kesinlikle berrak yapıdaki posalı olmayan sıvılar alınmalıdır. Koyu renk ve kovamda alınan sıvılar hastalarda mide bulantısı, istifra ve ağrı yapabilir.
  • İkinci aşama; bu aşamada posalı meyve suları, ezilmiş sulu yapıdaki karpuz suyu, çok cıvık az meyveli hoşaf içilebilir.
  • Üçüncü aşama; püre ile beslenme aşaması. Bu süreçte sebze ve meyve püreleri cıvık olacak fakat bir önceki aşamaya göre biraz daha koyu olmalıdır.
  • Dördüncü aşama; sulu yemek yeme aşaması. Tabi ki kontrollü ve yeterli bir miktarda olan sulu yemekler yenmelidir. Sulu yemeğin içeriği ağızda çok fazla çiğnenerek yutulmalıdır.
  • Beşinci aşama; bu aşamada ameliyatın üzerinden 1 hafta ya da 10 gün geçmiş olabilir. Artık hasta istediği besinlerden az miktarda bol sıvı ile yiyebilir. Ağza alınan lokmalar en az 20 kez çiğnenerek tam bir püre haline getirilip öyle yutulmalıdır.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme tavsiyeleri aşamalarıyla uygularken tabi ki temel besin kaynağı yaşamsal sıvı ‘’su’ ’bol miktarda tüketilmelidir.

Ameliyat Sonrası Beslenme

Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirileceğinin altı çizilmelidir. Çünkü bu ameliyatlar sonrasın da mide küçültülerek çok az yemek alabilme kapasitesine getirilir. Üstelik yemek tüketme süreci de bazı farklılar içermektedir. Ameliyat sonrasında çok yavaş aralıklarla yemek yemeye başlanır. Üstelik yemek miktarı da azaltılır. Fakat bu durum hastalar için yetersiz hissedilmez. Çünkü mide küçüklüğüne oranla yemek miktarı uyumludur.

 

Leave a comment