Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Ameliyatına Engel Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite Ameliyatına Engel Olan Faktörler Nelerdir?

Obezite cerrahisi, insanların kilo vermelerine ve sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, birinin ihtiyaç duyduğu ameliyatı yapmasını engelleyebilecek birkaç faktör vardır.  Her şeyden önce, altta yatan tıbbi durumlar ameliyatı engelleyebilir. Örneğin, birinin diyabeti varsa, vücudu kilo verme ameliyatlarıyla baş edemeyebilir. Benzer şekilde, birinin yeme bozukluğu veya düzensiz yeme öyküsü varsa, vücudu kilo verme ameliyatına tahammül edemeyebilir.

Fiziksel Durum Faktörleri

İnsanların karşılaştığı bir diğer engel ise fiziksel durumlarıdır. Birisi aşırı kilolu ancak genel olarak sağlıklıysa, yolda herhangi bir potansiyel sağlık sorununu riske atmak istemedikleri için büyük kilo verme ameliyatlarından geçmekte tereddüt edebilirler. Tersine, birinin kilo vermeyi zorlaştıran veya imkânsız kılan kalp hastalığı veya artrit gibi ciddi sağlık sorunları varsa, obez olsalar bile obezite ameliyatı için uygun olmayabilirler.

Son olarak, birçok insanın obezite ameliyatını güvenli ve etkili bir şekilde geçirmelerini sağlayacak iyi sağlık hizmetlerine erişimi yoktur. Bu, özellikle obezite oranlarının yüksek olduğu ve sağlık profesyonellerinin ihtiyacı olan herkese kaliteli bakım sağlayabilmesi için yeterli mali kaynağın bulunmadığı gelişmekte olan ülkelerde geçerlidir.

Obezite Cerrahisinin Önlenmesinde Faktörleri Anlamanın Faydaları

Obezite cerrahisi, obez olan bir kişinin hayatını değiştirmeye yardımcı olabilecek obezite için oldukça etkili bir tedavidir. Bununla birlikte, obezite cerrahisi riskini artırabilecek birçok faktör vardır ve prosedürün gerekli olmasını önlemek için bunları anlamak önemlidir.

Obezite ameliyatını önleyebilecek faktörler karmaşıktır ve ilişkili riskleri anlamak önemlidir. Hastalar, bireysel risk faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ameliyat için uygun olup olmadıklarını belirlemek için doktorlarıyla konuşmalıdır. Ek olarak, bireyler kilo verme seçeneklerini araştırdıkça, obezite cerrahisini düşünmeden önce diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerini düşünmelidirler. Sonuçta, obezite cerrahisine devam etme kararı bireyseldir ve karar vermeden önce tüm potansiyel riskler dikkatlice düşünülmelidir

Aynı zamanda obezite cerrahisinin kabulüne ilişkin psikolojik ve duygusal konular da insanların ihtiyaç duydukları ameliyatı yaptırmalarının önlenmesinde rol oynamaktadır. Bazı insanlar obezite sorunlarını çözmek için gerekli adımları atmak için vücut ölçülerinden utanabilir. Diğerleri, prosedürü takiben ağrı korkusu veya komplikasyon gibi psikolojik endişelere sahip olabilir.

 

 

Leave a comment