Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Obezite Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı
Obezite Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı
Obezite Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Obezite Cerrahi Sonrası Yüksek Protein Kullanımı

Obezite cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Obezite cerrahi ameliyat sonrası genel olarak bir beslenme yetersizliği olacağından hastanın günlük aldığı protein miktarı yetersiz kalacaktır. Yüksek proteinli beslenmenin önemi son zamanlarda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Obezite cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı operasyon sonrası büyük önem taşımaktadır. Obezite cerrahisi sonrasında yiyecek seçimleri değişkenlik göstereceğinden besin alımlarında azalmalar meydana gelir buda tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara yol açmaktadır. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Obezite Cerrahi operasyonu neden yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan obezite cerrahi aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme yöntemidir. Operasyon öncesinde hasta ile ön görüşme yapılıp hastanın beklentileri doğrultusunda, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin taranması yapıldıktan sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek herhangi bir hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli ürünleri tavsiye etmelidir..

Obezite Cerrahi Sonrası Beslenmenin Önemi

Obezite cerrahi sonrası yüksek protein kullanımı cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir.

Yüksek proteinli ürünler nelerdir?

  • Kırmızı et
  • Beyaz et olarak adlandırılan tavuk, hindi, balık ve çeşitli deniz ürünleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Çeşitli çerez türleri
  • Karbonhidratlar

Obezite cerrahi sonrası yüksek protein kullanımında kırmızı et ilk sırada yer almaktadır. Ancak kolestrolü olan kişiler genellikle beyaz et tüketimini tercih etmektedirler.

Obezite cerrahi sonrası ortaya çıkan beslenme yetersizliği yüksek proteinli ürünlerin kullanımını zorunlu hale getirmektedir. İnsan vücudunda su, yağ ve karbonhidrat oranları farklı olduğundan her bireyin günlük alması gereken protein miktarı da değişkenlik göstermesidir. İşin içine obezite operasyon girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile desteklenmektedir.

Leave a comment