Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi, operasyonun etkilerinin görülmesi ile belli olmaktadır. Aşırı kiloların sorun açtığı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için uygulanan Obezite cerrahisi, başarılı şekilde devam etmesi ve beklenen sonucu vermesi için beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda operasyon sonrası hastalara genel olarak protein ağırlıklı beslenme önerilir ve uzman diyetisyenlerce hazırlanan programlar ile uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisinin Başarı İçin Desteklenmesi

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi operasyonun başarısı için genel bir şartı kapsamaktadır. Cerrahi operasyon ile midenin küçültülmekte ve emilimi azaltılmaktadır. Böylece iştah azalması ve daha hızlı doyum noktasına ulaşılmakta kilo verme hızlı olarak başlamaktadır. Bu aşamadan sonra;

  • Kilo verilirken kas kaybı ya da kemik erimesi gibi sorunların yaşanmaması için,
  • Kilo verme fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilememesi için,
  • Hızlı bir şekilde kilo vermenin sağlığı olmuşuz yönde etkileyip farklı hastalıkların ortaya çıkmasının engellenmesi için,
  • Verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmesi için Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi ortaya çıkmaktadır.

Protein ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ile istenen sonuca hem daha hızlı hem de sorunsuz bir şekilde varılmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Doktor Kontrolleri

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda doktorların kontrol ve önerileri büyük önem arz etmektedir. Operasyon sonrasında gerekli değerlendirmenin oluşması ile birlikte doktorlar hastalar günlük alınması gereken protein miktarını belirlemektedir. Böylece operasyonun başarılı şekilde ilerlemesi ve operasyondan sonra görülmesi muhtemel yan etkilerin oluşumunun önüne geçme sağlanmaktadır.

Doktorların önerisinin gerçekleştirilmesi için alınacak miktar dâhilinde uzman diyetisyenlerin hazırlamış olduğu diyet listesi eksiksiz olarak uygulanmaktadır. Bu diyet programının takibi ile kilo verilmesi kontrol altında tutulmakta olup Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusu kendini göstermektedir. Cerrahi işlemin sonrasında belli aralıklar ile gerçekleştirilen kontroller neticesinde hastanın durumu değerlendirilir ve ihtiyaca göre kullandığı protein miktarlarında uzmanlarca değişiklik yapılabilir. Yüksek proteinli beslenme cerrahi operasyon sonrasında oluğu gibi sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesi için uyulması gereken bir beslenme şeklidir.

 

Leave a comment