Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi
Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite Cerrahisi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi, operasyonun etkilerinin görülmesi ile belli olmaktadır. Aşırı kiloların sorun açtığı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için uygulanan Obezite cerrahisi, başarılı şekilde devam etmesi ve beklenen sonucu vermesi için beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda operasyon sonrası hastalara genel olarak protein ağırlıklı beslenme önerilir ve uzman diyetisyenlerce hazırlanan programlar ile uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisinin Başarı İçin Desteklenmesi

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi operasyonun başarısı için genel bir şartı kapsamaktadır. Cerrahi operasyon ile midenin küçültülmekte ve emilimi azaltılmaktadır. Böylece iştah azalması ve daha hızlı doyum noktasına ulaşılmakta kilo verme hızlı olarak başlamaktadır. Bu aşamadan sonra;

  • Kilo verilirken kas kaybı ya da kemik erimesi gibi sorunların yaşanmaması için,
  • Kilo verme fiziksel görünümü olumsuz yönde etkilememesi için,
  • Hızlı bir şekilde kilo vermenin sağlığı olmuşuz yönde etkileyip farklı hastalıkların ortaya çıkmasının engellenmesi için,
  • Verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçilmesi için Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi ortaya çıkmaktadır.

Protein ağırlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması ile istenen sonuca hem daha hızlı hem de sorunsuz bir şekilde varılmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Doktor Kontrolleri

Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusunda doktorların kontrol ve önerileri büyük önem arz etmektedir. Operasyon sonrasında gerekli değerlendirmenin oluşması ile birlikte doktorlar hastalar günlük alınması gereken protein miktarını belirlemektedir. Böylece operasyonun başarılı şekilde ilerlemesi ve operasyondan sonra görülmesi muhtemel yan etkilerin oluşumunun önüne geçme sağlanmaktadır.

Doktorların önerisinin gerçekleştirilmesi için alınacak miktar dâhilinde uzman diyetisyenlerin hazırlamış olduğu diyet listesi eksiksiz olarak uygulanmaktadır. Bu diyet programının takibi ile kilo verilmesi kontrol altında tutulmakta olup Obezite cerrahisi sonrası yüksek proteinli beslenmenin önemi konusu kendini göstermektedir. Cerrahi işlemin sonrasında belli aralıklar ile gerçekleştirilen kontroller neticesinde hastanın durumu değerlendirilir ve ihtiyaca göre kullandığı protein miktarlarında uzmanlarca değişiklik yapılabilir. Yüksek proteinli beslenme cerrahi operasyon sonrasında oluğu gibi sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesi için uyulması gereken bir beslenme şeklidir.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu