Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, günümüz şartlarında insan sağlığını büyük tehlikeye atan, her geçen gün etkisini artıran ve daha çok kesimi tehdit eden obezite hastalığına karşı uygulanan cerrahi operasyonların tümünü kapsamaktadır. Uzun süredir aşırı kilolar ile mücadele eden, ancak uygulamış olduğu spor faaliyetleri, diyet programları ve ilaç kullanımlarının sonuçsuz kalması neticesinde, obezite hastalarına uzman doktorlar tarafından tetkiklerin sonucuna göre cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisi Hangi Hastalara Uygulanmaktadır?

Obezite cerrahisi uygulama kararı doktorlar tarafından verilmektedir. Bu cerrahi operasyonlar genel olarak keyfi şekilde kilo vermek, fiziki görünümü değiştirmek isteyen herkese uygulanmamaktadır. obezite cerrahisinin hangi durumlarda gerekli kılındığı ve kimlere uygulanacağına doktorlar karar vermektedir. Bu bağlamda doktorlar şu değerlendirmeleri yapmaktadır.

  • Yapılan ölçümler sonucunda vücut kitle indeks değerinin 40 ve üzeri olması, uzun süre bu kiloda bulunması,
  • İndeks aralığı 35 ile 40 arasında olması durumunda, aşırı kilonun tansiyon, şeker ve klsterol gibi hastalıklara neden olması,
  • 35 altında vücut kitle indeksi olmasına rağmen kan şekerinin uygulanan tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılamaması,
  • İdrar ve kan tahlillerinin Obezite cerrahisi uygulamasına uygun olması,
  • Operasyon uygulanacak hastaların belli yaş aralığında olması, ile ilgili değerlendirmeler yapılarak operasyon kararı alınmaktadır.

Cerrahi müdahale kararı alınan hasta, uzman doktorlar tarafından takibe alınarak baz şartlara uyması sağlanmaktadır.

Obeziteye Karşı Ameliyatlı Ve Ameliyatsız Yöntemler

Obezite cerrahisi hastanın durumu ve doktorun öneri altında gerçekleşmektedir. Uzman doktorun uygulanacak olan operasyonun hangi yöntemler yapılacak olmasını belirlemesi için;

  • Hastanın ameliyatlı cerrahi uygulamayı istememesi,
  • Ameliyatlı yöntem uygulanmasına hastanın bünyesini uygun olmaması,
  • Ameliyatlı yöntem uygulamasında başa çare olmaması gibi durumlar göz önüne alınarak hangi tip operasyonun yapılacağı kararlaştırılmaktadır.

Obezite cerrahisi genel anlamda mide içi hacminin küçültülmesi, emlimin azaltılması, iştahın azaltılması ve erken tokluk hissi uyandırması ilkelerine dayalı olarak uygulanmaktadır. Obezite tedavisinde iste ameliyatlı ister ameliyatsız yöntem olsun, kesin başarının sağlanması ve kilo vermenin sürekliliğinin devam ettirilmesi için her operasyon gerek uygulanacak diyet programları gerek ise yaşamın içine dahil edilecek olan spor faaliyetleri ile desteklenmektedir.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu