Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, günümüz şartlarında insan sağlığını büyük tehlikeye atan, her geçen gün etkisini artıran ve daha çok kesimi tehdit eden obezite hastalığına karşı uygulanan cerrahi operasyonların tümünü kapsamaktadır. Uzun süredir aşırı kilolar ile mücadele eden, ancak uygulamış olduğu spor faaliyetleri, diyet programları ve ilaç kullanımlarının sonuçsuz kalması neticesinde, obezite hastalarına uzman doktorlar tarafından tetkiklerin sonucuna göre cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Obezite Cerrahisi Hangi Hastalara Uygulanmaktadır?

Obezite cerrahisi uygulama kararı doktorlar tarafından verilmektedir. Bu cerrahi operasyonlar genel olarak keyfi şekilde kilo vermek, fiziki görünümü değiştirmek isteyen herkese uygulanmamaktadır. obezite cerrahisinin hangi durumlarda gerekli kılındığı ve kimlere uygulanacağına doktorlar karar vermektedir. Bu bağlamda doktorlar şu değerlendirmeleri yapmaktadır.

  • Yapılan ölçümler sonucunda vücut kitle indeks değerinin 40 ve üzeri olması, uzun süre bu kiloda bulunması,
  • İndeks aralığı 35 ile 40 arasında olması durumunda, aşırı kilonun tansiyon, şeker ve klsterol gibi hastalıklara neden olması,
  • 35 altında vücut kitle indeksi olmasına rağmen kan şekerinin uygulanan tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılamaması,
  • İdrar ve kan tahlillerinin Obezite cerrahisi uygulamasına uygun olması,
  • Operasyon uygulanacak hastaların belli yaş aralığında olması, ile ilgili değerlendirmeler yapılarak operasyon kararı alınmaktadır.

Cerrahi müdahale kararı alınan hasta, uzman doktorlar tarafından takibe alınarak baz şartlara uyması sağlanmaktadır.

Obeziteye Karşı Ameliyatlı Ve Ameliyatsız Yöntemler

Obezite cerrahisi hastanın durumu ve doktorun öneri altında gerçekleşmektedir. Uzman doktorun uygulanacak olan operasyonun hangi yöntemler yapılacak olmasını belirlemesi için;

  • Hastanın ameliyatlı cerrahi uygulamayı istememesi,
  • Ameliyatlı yöntem uygulanmasına hastanın bünyesini uygun olmaması,
  • Ameliyatlı yöntem uygulamasında başa çare olmaması gibi durumlar göz önüne alınarak hangi tip operasyonun yapılacağı kararlaştırılmaktadır.

Obezite cerrahisi genel anlamda mide içi hacminin küçültülmesi, emlimin azaltılması, iştahın azaltılması ve erken tokluk hissi uyandırması ilkelerine dayalı olarak uygulanmaktadır. Obezite tedavisinde iste ameliyatlı ister ameliyatsız yöntem olsun, kesin başarının sağlanması ve kilo vermenin sürekliliğinin devam ettirilmesi için her operasyon gerek uygulanacak diyet programları gerek ise yaşamın içine dahil edilecek olan spor faaliyetleri ile desteklenmektedir.

 

Leave a comment