Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Obezite ile Mücadele

Obezite ile Mücadele
Obezite ile Mücadele
Obezite ile Mücadele

Obezite ile Mücadele

Obezite ile mücadele günümüz de bir sağlık problemi haline gelmiştir. Çünkü obezite sorunu yediden yetmişe herkesin hayatını zorlaştıran bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü ve dünya obezite ile mücadele platformları bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadır. Fakat bu çalışmaların, uyarı ve önlemlerin yetersiz olduğu obezite cerrahisinin giderek artmasıyla kanıtlanır. Obezite ile mücadele etmek için yapılması gereken birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin uygulanması için kişilerin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarazlarında yapacakları değişiklikleri iradeli bir şekilde yönetmeleri gerekmektedir.  Vücut kitle indeksini sürekli olarak kontrol ederek bel çevresinde kalınlaşma sorunlarıyla ciddi olarak tedbir almak bu işin en başında yapılması gerekenlerdir.

Obezite Nedenleri?

Obezite ile mücadele etmek kişinin kendi iradesiyle ve bilinçlenmesiyle olacak bir iştir. Obezite nedenleri o kadar fazladır ki saymakla bitmeyecek şekildedir. Fakat en çok dikkat edilmesi gereken ve obezite nedeni olarak kesinleşen bazı etkenleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Çok fazla yemek yemek
 • Psikolojik açlığa bağlı olarak aşırı yemek
 • Yüksek kalorili yiyecekler tüketmek
 • Alının kalori miktarının verilen kalori miktarından fazla olması
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Spor yapmamak
 • Su tüketmemek
 • Kullanılan ilaçlara bağlı kilo almalar
 • Hayvansal yağlı yiyecekler tüketmek
 • Madde bağımlılığı
 • Alkol kullanımı
 • Yetersiz ve dengeli olmayan uyku

Obezite ile mücadele ederken bu sıralanan maddeler tam olarak obezite nedenleri arasındadır ya da kilo vermeye engel olan kişiyi obezite yapan durumlardır. Besinlerin ağızda çok fazla çiğnenmesi, yeterli ve düzenli uyku, hareketli bir yaşam tarzı ve su içmenin arttırılması obezite sorunlarına doğru gidişatı azaltmaktadır. Eğer kilo alımı çok fazlaysa ve vücut kitle indeksinde fazla kilolu ya da obez sınıfının üstündeyse hemen profesyonel yardım alınmalıdır.

Obeziteden Korunma Yolları

Obezite ile mücadele kapsamında obeziteden korunma yolları uyum sağlandığı takdirde oldukça işe yaramaktadır. Obeziteden korumak için beslenme ve yaşam tarzında düzenlemeler yapılmalıdır. Bu düzenlemeler, tüketilen yiyeceklerin yeterli ve sağlı olmasıyla başlar. Su tüketiminin arttırılması, fastfood alışkanlıklarının terk edilmesi ve hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesinin altını çizmektedir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak spor yapan, yürüyüş yapan, dengeli beslenip su tüketimini yeteri kadar alan kişilerin obezite ile karşılaşmadıklarını ortaya çıkarmıştır.

 

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu