Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Peptit Kolajen Nedir

Peptit Kolajen Nedir
Peptit Kolajen Nedir
Peptit Kolajen Nedir

Peptit Kolajen Nedir

Peptit kolajen nedir enzimatik reaksiyonlardan geçerek kolojenez enzimi tarafından parçalanan kolajen midede daha kolay sindirilir. Parçalanarak küçük moleküller haline gelen kolajenlere Hidrolize kolajen diğer bir adıyla da Kolajen Peptit’dir.

Sindirilebilecek kadar küçültülmüş peptit kolojenler mideden bağırsaklara daha hızlı geçer.

Peptit Kolajen Ne İşe Yarar?

  • Yara iyileşmesi
  • Cilt problemleri
  • Eklem/kıkırdak/kemik/kas problemleri
  • Kalp sağlığı koruyucu
  • Unutkanlık
  • Konsantrasyon problemleri gibi

Vücutta birçok akut ve kronik durumlarda etkilidir.

Peptit kolojen nedir gençlik yıllarında kolojen üretimi daha çok olduğundan depolanması da daha fazladır. Buda cildin daha sağlıklı ve sıkı görünmesini sağlar. Vücudumuzun kolojen üretimi 20’li yaşlardan sonra azalmaktadır.Yaş ilerledikçe vücudun kolojen üretimi yavaşladığından ciltte sarkmalar,vücutta çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaktadır.Bazı hormonlar,kötü beslenme alışkanlıkları,ultraviyole ışınlara ve çevre kirliği gibi dış etkenlere maruz kalmak yaşlanmayı hızlandırmaktadır.

 Peptit kolojenin etkileri ne zaman ortaya çıkar?

Peptit kolojenin asıl etkileri büyük moleküllü proteinlerin daha küçük molekül peptitlere parçalanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kolajen genç ya da yaşlı herkes için yağsız kas kütlesini kaybını önleyen bir protein bileşenidir. İyi hazırlanmış bir rutin egzersiz ve diyet programı ile beraber kolojen kas kütlesini arttırarak yağ kütlesini azaltmaktadır. İnsanlar günlük diyetine kolajen ekleyerek ciltteki nem ve esneklik kaybını dengelemiş olur.

Peptit kolajen nedir cilt için faydalı olmasının yanı sıra tepeden tırnağa tüm vücut için olmazsa olmaz bir protein çeşididir. Bağ dokumuzu oluşturan tendon, eklem, tırnaklar, kemikler, sinir sistemimiz kalp ve damar yapılarımız gibi hemen hemen her organın yapısında bulunur. Genç yaşlarda vücut tarafından üretilen kolajen peptitler yaşın ilerlemesi ile değil sağlıksız beslenme, vitamin eksikleri, stres gibi nedenlerle daha az üretilen kolejenler alınan besinler ile tamamlanır.

Egzersiz yapmak kolojen yapımına destek olduğundan düzenli egzersiz yapmak çok etkilidir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek protein, vitamin ve mineraller gıdalardan alınabilir. Peptit kolajen nedir? kapsamında Cildi kolajen yıkımından korumak için; Güneşten korunmak, sigarayı bırakmak, düzenli ve yeterince uyumak, şeker ve rafine ürünler tüketmemek gerekir. Kemik suyu, yumurta, balık gibi yiyeceklerle bu konuda en ideal besinlerdir. Kolojen üretimini artırmanın en etkili yollarından biride A vitamini C vitamini içeren besinler tüketmektedir. Sağlıklı kalmak için kaliteli beslenmek yaşam tarzını değiştirmek en etkili yoldur.

 

Leave a comment