Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Sigara ve Alkol Kullanımı Obezite Ameliyatını Nasıl Etkiler?

Obezite Hastalığının Tedavisi

Sigara ve Alkol Kullanımı Obezite Ameliyatını Nasıl Etkiler?

 

Sigara ve alkol kullanımı, obezite ameliyatının etkinliği ve komplikasyon riskleri üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

 

Sigara kullanımı, obezite ameliyatı sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Sigara içmek, dolaşım sistemini etkileyerek yara iyileşmesini yavaşlatabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Ayrıca sigara kullanımı, akciğer komplikasyonlarına, solunum problemlerine ve diğer ameliyat sonrası sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, obezite ameliyatı öncesinde sigara kullanıyorsanız, ameliyat öncesinde ve sonrasında sigarayı bırakmanız önemlidir.

 

Alkol kullanımı da obezite ameliyatı sonrası riskler taşıyabilir. Alkol, sindirim sistemini etkileyebilir; vitamin&mineral emilimini olumsuz etkileyebilir. Obezite ameliyatı sonrasında alkol tüketiminin artması, alkole bağlı sorunların ortaya çıkma riskini artırabilir. Ayrıca alkol, boş kalori içeren içeceklerdendir ve kilo kontrolünü zorlaştırabilir.

 

Obezite ameliyatı düşünen bir bireyin sigara içiyor veya düzenli olarak alkol tüketiyorsa, doktorlarına bu konuda bilgi vermeleri önemlidir. Sağlık ekibi, sigara ve alkol kullanımının potansiyel risklerini değerlendirecek ve uygun tavsiyelerde bulunacaktır. Sigara ve alkol kullanımı, ameliyatın başarı şansını ve komplikasyon risklerini etkileyebileceği için ameliyat öncesinde bireyin bu alışkanlıkları gözden geçirmesi ve gerekirse uygun destek alması önerilir.

Leave a comment