Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusu hem ameliyatın başarılı şekilde sonuç vermesi hem de ilerleyen zamanlarda hastalığın yenilememesi ve yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemek adına dikkatli davranılması gereken bir konudur. Tüp mide ameliyatı ile şekli ve ebadı değişen midenin zorlanmaması için standartlaşmış olan beslenme alışkanlıkları kesinlikle değişmeli, ameliyata olumlu etkiler bırakacak yeme alışkanlığı kazanılmalıdır.

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ile ilgili olarak belirlenen beslenme programı psikolojik artışı da beraberinde getirmektedir. Ameliyat sonrasında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Gün içinde öğün sayısı artırılmalıdır. Genel olarak 5 öğün yapılmalıdır.
 • Öğünlerdeki porsiyon miktarı az tutulmalıdır.
 • Yemek yerken su tüketiminden kaçınılmalı, yemekten 30 dakika önce ya da sonra su tüketilmelidir.
 • Yüksek kalori barındıran besinler sofradan kaldırılmalıdır.
 • Alkol tüketimi azaltılmalı ve sonunda kesin olarak bırakılmalıdır.
 • Yemek lokmaları oldukça küçük parçalar halinde olmalıdır.
 • Her parça uzun süre çiğnendikten sonra yutulmalıdır.
 • Vücudun su ihtiyacını karşılama adına gün içerisinde yaklaşık iki buçuk (2,5) litre su tüketilmelidir.
 • Tüm mide ameliyatı sonrası beslenme kapsamında gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Aşırı baharatlı ve hazır yiyecekler kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Tuz ve şeker oranı yüksek olan yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Tüp mide ameliyatı gerekli olan kriterler sağlandığı zaman başarıya ulaşmaktadır. Bu nedenle beslenme yöntemleri obezitenin tamamen ortadan kalkmasına büyük etki etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Etki Eder?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusu ile alakalı olarak, ameliyat sonrası yeni kazanılan beslenme alışkanlığı midenin fonksiyonunun yerine getirmesi ile hızlı bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yeni beslenme alışkanlığı sayesinde yeniden kilo almak neredeyse imkansız hale gelecektir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kapsamında destekleyici olarak, vücudun kaldırabileceği kadar egzersiz veya spor yapmak tercih edilmelidir. Beslenme ile alınmayan kilolar, egzersiz ile yakılarak yok olmaktadır. Böylece ameliyat sonrasında her konuda sağlık bir yaşamın kapıları açılmaktadır. Beslenme konusunda bir uzmandan yardım alındıktan sonra egzersiz faaliyetleri hızlı şekilde yapılabilir.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu