Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusu ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlanması ve olumlu sonucunun uzun süre devam etmesi için büyük önem taşımaktadır. Ameliyat gerekli görülen hastalar, ameliyattan sonra doktor tavsiyelerine eksiksiz uyarak hayatlarının geri kalan kısmını daha sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip şekilde geçirmektedirler.

Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Kapsamında başarılı sonucunda tersine dönememesi, eski aşırı kiloların yeniden alınmaması ve farklı hastalıkların baş göstermemesi için önlemler alınmalıdır. Bu önlemler şu şekildedir;

  • Beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek kalori ağırlıklı beslenmeden vazgeçilmelidir.
  • Gün içerisinde yemek öğünü sayısını artırmalı, ancak buna ek olarak öğün porsiyonları azaltılmalıdır.
  • Günlük su tüketimi en az 2.5 litre olmalı, ancak su yemek esnasında değil, yemeğe başlamadan 30 dakika önce ya da yemekten 30 dakika sonra tüketilmelidir.
  • Midenin genişlemesine neden olan gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Kapsamında besin alınırken lokmalar olması gerekenden fazla çiğnenmelidir.
  • Hazır gıda veya içerisinde katkı maddesi bulunan yiyecekler kullanılmamalıdır.
  • Alkol tüketimi son bulmalıdır.
  • Yağ yakıcı sporlar yapılmalı ya da evde egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Gün içerisinde tempolu yürüyüş gerçekleştirilebilir.
  • Tercih edilecek olan besinlerin protein ağırlıklı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Şeker ve şekerden üretilmiş besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Bu önlemler mide ameliyatının başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu göstergeler tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun ne kadar önemli olduğunu bir göstergesi olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Süre Dikkatli Davranılmalıdır?

Genel olarak ameliyattan sonra ilk 3 ile 4 hafta sıvı, püre diyeti sonrasında normal diyet dönemi başlamaktadır. Ameliyattan istenen sonucun alınması durumunda doktor kontrolüne girilerek titiz davranılması gereken noktaların belirlenmesi sağlanmalıdır. İlerleyen sürelerde hassasiyetin ne kadar süre devam edeceği konusunda net karar doktor tarafından verilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusu keyfi uygulamalar ile geçiştirilirse yapılan ameliyat kişi vücuduna yarardan daha fazla bir oranda zarar ve kalıcı hasarlara neden olacaktır.

Leave a comment