Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusu ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlanması ve olumlu sonucunun uzun süre devam etmesi için büyük önem taşımaktadır. Ameliyat gerekli görülen hastalar, ameliyattan sonra doktor tavsiyelerine eksiksiz uyarak hayatlarının geri kalan kısmını daha sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip şekilde geçirmektedirler.

Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Kapsamında başarılı sonucunda tersine dönememesi, eski aşırı kiloların yeniden alınmaması ve farklı hastalıkların baş göstermemesi için önlemler alınmalıdır. Bu önlemler şu şekildedir;

  • Beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek kalori ağırlıklı beslenmeden vazgeçilmelidir.
  • Gün içerisinde yemek öğünü sayısını artırmalı, ancak buna ek olarak öğün porsiyonları azaltılmalıdır.
  • Günlük su tüketimi en az 2.5 litre olmalı, ancak su yemek esnasında değil, yemeğe başlamadan 30 dakika önce ya da yemekten 30 dakika sonra tüketilmelidir.
  • Midenin genişlemesine neden olan gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Kapsamında besin alınırken lokmalar olması gerekenden fazla çiğnenmelidir.
  • Hazır gıda veya içerisinde katkı maddesi bulunan yiyecekler kullanılmamalıdır.
  • Alkol tüketimi son bulmalıdır.
  • Yağ yakıcı sporlar yapılmalı ya da evde egzersiz hareketleri yapılmalıdır. Gün içerisinde tempolu yürüyüş gerçekleştirilebilir.
  • Tercih edilecek olan besinlerin protein ağırlıklı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Şeker ve şekerden üretilmiş besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Bu önlemler mide ameliyatının başarılı bir şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu göstergeler tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusunun ne kadar önemli olduğunu bir göstergesi olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Süre Dikkatli Davranılmalıdır?

Genel olarak ameliyattan sonra ilk 3 ile 4 hafta sıvı, püre diyeti sonrasında normal diyet dönemi başlamaktadır. Ameliyattan istenen sonucun alınması durumunda doktor kontrolüne girilerek titiz davranılması gereken noktaların belirlenmesi sağlanmalıdır. İlerleyen sürelerde hassasiyetin ne kadar süre devam edeceği konusunda net karar doktor tarafından verilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Sorusu keyfi uygulamalar ile geçiştirilirse yapılan ameliyat kişi vücuduna yarardan daha fazla bir oranda zarar ve kalıcı hasarlara neden olacaktır.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu