Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı
Tüp Mide Ameliyat Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı
Tüp Mide Ameliyat Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Vitamin Ve Mineral Kullanımı

Tüp mide ameliyat sonrası vitamin ve mineral kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Tüp mide ameliyatı sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir operasyon yöntemidir. Mide küçültmesi olarak da bilinen tüp mide ameliyatına Sleeve Gastrektomi de denmektedir.

Tüp mide ameliyat sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve minerallerle desteklenmelidir. Tüp mide ameliyat sonrası vitamin ve mineral kullanımı önem arz etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan tüp mide ameliyatı aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme yöntemidir. Tüp mide ameliyatı öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin tamamlanmasından sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Tüp mide ameliyat sonrası vitamin ve mineral kullanımı konusunda doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımını önermelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası  Beslenmenin Önemi

Tüp mide ameliyatı sonrası vitamin ve mineral kullanımı ile beslenme cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  • İleri derecede obezite hastası olan kişilere
  • Kitle endeksi 35-40 arası ve üstü olan kişilere yapılmaktadır.

*Tüp mide ameliyatı ergenlik dönemine girmeyen gençlere ve ileri yaşta olan ameliyat olmanın risk taşıyacağı hastalara yapılamamaktadır.

Günümüzde obezite hastalıkları sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artmaktadır. obezite ameliyat sonrası herhangi bir zararla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimler tarafından yaptırılmalıdır.

 Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların iştahları baskılandığından az yemekle maksimum doyum sağlanmaktadır. İşin içine tüp mide ameliyatı girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile de desteklenmektedir.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme listesi mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 1 ay sonra beslenme tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme diyetisyen tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası halsizlik tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide ameliyatı sonrası yemek yiyememek tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu