Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Tüp Mide Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı
Tüp Mide Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Tüp mide ameliyat sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklar sonucu ameliyat olan hastalar için çok önemlidir. Tüp mide ameliyatı sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir operasyon yöntemidir. Mide küçültmesi olarak da bilinen tüp mide ameliyatına Sleeve Gastrektomi de denmektedir.

Tüp mide ameliyat sonrası yüksek proteinli ürün kullanımı operasyon sonrası vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın karşılanması noktasında büyük önem taşımaktadır. Tüp mide ameliyat sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Genel olarak beslenme yetersizliği ortaya çıktığından yüksek proteinli ürünler, çeşitli vitamin ve minerallerle desteklenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılmalıdır?

  • Yaşam boyu kilo kaybının sürdürülmesine
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam standartlarının iyileştirilmesine
  • Obeziteye bağlı ölüm oranlarının azaltılması için tercih edilmektedir.

Zorlu bir süreç olan tüp mide ameliyatı aşırı şişman olan hastalar için ilk tercih edilen bir beslenme yöntemidir. Tüp mide ameliyatı öncesinde hasta ile tüm detaylar görüşülüp hastanın beklentileri sorgulanmalı, hastaya ameliyat ile ilgili tüm süreç anlatılarak hasta bilgilendirilmelidir. Hastanın genel sağlık kontrollerinin tamamlanmasından sonra yapılacak operasyona karar verilmelidir. Doktor aynı zamanda hastanın genel durumuyla ilgili kontrollerinde ameliyat sonucunda oluşabilecek hasarı önlemek için bireyin beslenmesini yüksek proteinli vitamin ve mineral kullanımını önermelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenmenin Önemi

Tüp mide ameliyatı sonrası yüksek proteinli ürünler ile beslenme cerrahi operasyon sonrası yara iyileşmelerinde ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Kişi hayvansal ve bitkisel proteinli gıdaları ancak normal beslenme sürecine geçtikten sonra alabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

  • İleri derecede obezite hastası olan kişilere
  • Kitle endeksi 35-40 arası ve üstü olan kişilere yapılmaktadır.

 

Tüp mide ameliyatı ergenlik dönemine girmeyen gençlere ve ileri yaşta olan ameliyat olmanın risk taşıyacağı hastalara yapılamamaktadır.

Günümüzde obezite hastalıkları sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artmaktadır. obezite ameliyat sonrası herhangi bir zararla karşı karşıya kalmamak için mutlaka uzman hekimler tarafından yaptırılmalıdır. Tüp mide ameliyatının başarı ile sonuçlanması ve uzun süre herhangi bir sorun yaşanmamasındaki ana etken yüksek proteinli ürünlerin kullanılmasıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası yüksek protein ürün kullanımı ile ilgili kararı sadece vücudun ihtiyaç analizini yapan doktorlar tarafından verilir.

 

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların iştahları baskılandığından az yemekle maksimum doyum sağlamaktadır buda yemek öğünleri arasında ortaya çıkan açlık hissini de ortadan kaldırır. İşin içine tüp mide ameliyatı girdikten sonra beslenme tamamen kişileştirilip yüksek proteinli ürünler ile de desteklenmektedir.

 

Leave a comment