Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur mu?

Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Tüp mide ameliyatı olmak için belli bir yaş aralığında ve kiloda olmak gerekir. Kişinin tüp mide ameliyatına uygun görülmesi için 18-65 yaş aralığında olması ve morbid obez sınıfına girmesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı normalde yalnızca morbid obez sınıfına giren yani ileri derecede obez olan kişilere uygulanırken hastanın erken yaşta hipertansiyon, diyabet, kolesterol ve kalp damar hastalıklarıyla karşı karşıya kalması durumunda doktorun onaylaması halinde obezite hastası kişilere de yapılabilmektedir.

Hastanın tüp mide ameliyatı olup olmayacağına karar verebilecek kişi uzman doktordur. Doktorun onaylaması halinde hasta tüp mide operasyonuna alınmaktadır. Hastanın tüp mide ameliyatı olmadan önce bilmesi gereken en önemli nokta ise kilo verme sürecinde sorumluluğun önemli kısmının kendisinde olduğudur. Hasta tüp mide operasyonun ve diğer tüm cerrahi operasyonların zayıflama sürecinde destekleyici görev üstlendiğini bilmeli ve zayıflama sürecinin kontrolünün kendi elinde olduğunu unutmamalıdır.

Tüp mide ameliyatından sonra kaç kilo verileceği ve kilo kaybının ne kadarının yağdan ne kadarının kastan olacağı, hastanın ameliyat sonrası dönemdeki beslenme düzenine bağlıdır. Hasta tüp mide ameliyatı sonrasında protein ağırlıklı besinler tüketir ve doktor kontrolünde yüksek protein içeren diyet içecekleri tüketirse kilo kaybını yağdan yaşar ve kilo verme sürecinde kendini yorgun ve halsiz hissetmez.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı olmaya hazırlanan kişiler, ameliyat öncesi ve sonrasıyla ilgili pek çok şeyi merak etmektedir. Bunların başında da ameliyat sonrası dönemde kaç kilo verileceği gelmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra hastanın kaç kilo vereceği vücut kütle indeksine ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişiklik gösterse de ameliyat sonrasında beslenme uzmanının önerilerine uyan ve sağlıklı beslenen kişilerin, ideal kilolarına ulaştıkları ve uzun yıllar boyunca ideal kilolarını korudukları bilinmektedir.

Tüp mide operasyonuyla ilgili merak edilen bir diğer soru ise ameliyat sonrası komplikasyon riskidir. Tüp mide ameliyatından sonra komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşük olsa da oluşabilecek komplikasyonlar hayati tehlike taşımaktadır. Bu nedenle hasta operasyon sonrasından birkaç gün hastanede doktor gözetimi altında tutulmaktadır.

Leave a comment