Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Alımı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Alımı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Alımı

Mide küçültme ameliyatı kilo problemi olan kişiler için önemli bir dönüm noktasıdır. Ameliyat sonrasında ise yeme içme alışkanlıklarında oluşan değişime ayak uydurulması oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesi alkol kullanan kişilerin, gerçekleştirilen mide küçültme işlemi sonrasında bu alışkanlıklarından vazgeçmesi hayati öneme sahiptir.

Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Alkolün Etkileri

Mide küçültme ameliyatı ile midenin büyük bir bölümü alınmaktadır. Yapılan operasyon neticesinde mide önemli derecede küçüldüğü için alınacak yiyecek miktarı da azalmaktadır.

Mide ameliyatı sonrası midenin besinleri sindirme şekli değişir. Alkol toleransı önemli miktarda azalır. Alkolün hızlı emilimi dikkat edilmediğinde alkol zehirlenmesine sebep olabilir.

Alkolün kalorisi yüksek ve besin değeri düşüktür bu nedenle alkolden alınan fazla kalori kilo vermeyi yavaşlatabilir ve kilo almaya sebep olabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası alkol tüketimi daha önce bağımlılık öyküsü olanlarda alkol riskini arttırabilir. Ameliyat sonrası gıda ve içecek tüketimi önemli oranda azaldığı için bazı hastalar gıda bağımlılığını alkol gibi diğer bağımlılıklara yönlendirilir.

Alkol tüketimi ayrıca mide çevresine zarar vererek midede meydana gelebilecek olumsuz durumların gelişme riskini arttırabilir ve böyle bir durumda tedavi edilmezse iç kanamaya neden olabilmektedir.

Ameliyattan Sonra Alkol Alabilir Miyim?

Genelde mide ameliyatı sonrası ilk 6 ay alkol kullanılması tavsiye edilmemektedir. İlerleyen zamanlarda alkol alımı tercih edildiği takdirde ise tavsiye edilen miktarda ve çeşitte alkol alınması çok daha sağlıklı olacaktır.

Mide üzerinde gerçekleştirilen büyük değişim ile alkol toleransının azalması nedeniyle alkolün sarhoş edici etkilerinin ameliyat öncesine göre çok erken ortaya çıkmaktadır. Ayrıca alkol kilo vermenin önünde de son derece büyük engel oluşturmaktadır.

Alkolün kendi başına kalorisi yüksek ve besin değeri düşüktür. Bazı alkol kullanımlarında meyve suları, şekerli içecekler ve gazlı içecekler gibi yüksek kalorili ürünler de kullanılmaktadır. Bu durum ise oldukça olumsuz sonuçlar oluşmasına neden olmaktadır.

Alkol, mide ameliyatı sonrasında tüketilmemelidir. Ancak tüketme durumunda olunduğunda ise emilimi yavaşlatmak adına yemeklerin yanında çok az miktarda alınması gerekir.

Eğer bağımlı olduğunuzu zannediyorsanız alkolü çoğalttıysanız mutlaka tedavi ekibinize danışınız.

 

Leave a comment