Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkmaları

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkmaları

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkmaları

Tüp mide ameliyatı geçirdikten sonra ameliyat olan hastaların kilo vermelerinin hızlı olması sebebiyle hastanın vücudunun belirli bölgelerinde deri sarkmaları olmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası deri sarkmalarının oluşmasının en belirgin özelliği ameliyat olan hastanın ameliyat olmadan önce çok kilolu olduğundan dolayı derisinin çok fazla gerilmiş olmasından dolayıdır.

Hastanın ameliyat olmadan önce oluşan kilolarından dolayı eti ile derisi arasında yüksek miktarda yağ kütlesi oluşmaktadır. Bu yağ kütlesi de deri altına sığabilmek için deriyi gerginleştirmektedir. Ameliyat sonrası hasta hızlıca kilo kaybederken bu yağ miktarı azaldığı için deri altında boşalma olacaktır ve deride sarkma meydana gelecektir.  Genellikle karın, koltuk altı iç bacak, kalça ve gıdı bölgesinde sarkma görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı fazla kilosu olup bu kilolarından dolayı problem yaşayan hastalarda uygulanmaktadır. Halk  arasında yaygın olarak mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı günümüzde en çok uygulanan cerrahi operasyonlardan biridir.

Tüp mide ameliyatında laparoskopik yani kapalı mide ameliyat yöntemi ile midenin %70 ya da %80’i alınıp mide küçültülmektedir. Böylece midenin kapasitesi azaltılarak hastanın rahatlıkla kilo vermesi sağlanmaktadır. Bu sayede hastalarda insülin direnci de kırılmış olmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan mide küçültme ameliyatı (sleeve gastrektomi) tüp mide ameliyatıdır.

Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkmalarını Nasıl Önleyebiliriz?

Mide ameliyatı sonrası ameliyatı yapılan hastalarda deri sarkmalarının oluşması kaçınılmazdır. Ameliyat sonrası alınabilecek bazı önlemlerle bu deri sarkmalarını en aza indirmek mümkündür. Ameliyat sonrası deri sarkmalarını en aza indirebilmek için ilk iş olarak kişilerin protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Böylelikle hasta protein ağırlıklı beslenerek vücudunda kas oluşumunu arttırarak deri sarkmalarını aza indirgeyebilmektedir. Ayrıca önerilen kolajen takviyeleri ile mevcut sarkmaların toparlanması sağlanabilmektedir.

Ameliyat sonrası hastalarda ilk ay ameliyat bölgesinde oluşabilecek açılabilme riskinden dolayı hastaların egzersiz olarak sadece yürüyüş yapmaları önerilmektedir. Fakat bu ilk ay geçtikten sonra hastaların yürüyüşe ek olarak yüzme ve pilates gibi sporlar yaparak sarkmaları en aza indirebilirler. Ameliyat sonrası çok fazla kilo veren hastalarda yapılacak olan egzersiz ve sportif faaliyetler deri sarkmasına fayda etmeyecektir.  Hastalar eğer bu sarkmalar için estetik operasyon yaptırmak isterlerse tamamen iyileştikten sonra doktorundan izin alarak olabilir.

Leave a comment