Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Diyet

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet programlarının oluşturulması ve eksiksiz olarak uygulanması ameliyatın başarılı şekilde ilerleyip, başarılı olarak kilo verme sürecine katkıda bulunmaktadır. Mide hacminin küçültülmesine dayalı olan tüp mide ameliyatı, diyet ile kendisini muhafaza ederek, midenin eski haline gelmesinin önüne geçmektedir. Ameliyat sonrasında diyet uygulanmadığı takdirde, eski kiloların yeninden alınması başta olmak üzere birçok sorun beraberinde gelmektedir.

Ameliyatın Ardında Diyet Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet programı 3 aşamada ele alınmaktadır. Doktorların kontrolü altında uygulanacak olan diyet programı çerçevesinden hasta ilk gün sadece serum ile beslenmektedir. Ardından hastalar;

  • Sıvı gıda diyet: Operasyon sonrasında hastalar 2 haftaya kadar sadece meyve suyu ve çorba gibi sıvı içerikli besinler almaktadır. Vücudun mideye uyum sağlamasını hızlandırmakta, bu süreçte mideyi zorlamamaktadır.
  • Püre gıda diyeti: 2 hafta sonra başlayıp 4. Haftaya kadar devam eden diyet dönemidir. Bu dönemde hastalar püre haline getirilmiş gıdalar ya da çatalın ucu ile ezilmiş küçük parça halindeki gıdaların tüketimine başlamaktadır.
  • Katı gıda diyet: Tüp mide ameliyatı sonrası diyet konusunun tam aydınlığa kavuştuğu dönemdir. 4 hafta sonunda tüp midenin tam uyum sağlamasının ardında normal şekilde gıda alımı başlamaktadır. Bu süreçte hastalar uzman diyetisyenler eşliğinde hazırlanmış olan diyet programının tam olarak uygulamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Diyete Uyulmaz İse Ne Olur?

Tüp mide ameliyatı sonrası diyet, ameliyatın her türlü etkisi için önem arz etmektedir. Ameliyatın 4. Haftası itibari ile uygulanacak diyet programı yerine eski beslenme alışkanlıklarına yeniden dönmek;

  • Yapılan ameliyatın başarısız şekilde sonuçlanmasına neden olmaktadır.
  • Küçülen mide genişlemek için zorlanacağından, mide rahatsızlıkları meydana gelir.
  • Ameliyatın yan etkilerinin görülme sıkılığı artmaktadır.
  • Verilen kilolar aynı hızda yeniden alınmaktadır.
  • Kiloların neden olacağı yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Bu sebeplerden dolayı doktorlar tarafından Tüp mide ameliyatı sonrası diyet konusunda hastalar sürekli olarak takip edilerek, belli aralıklar ile kontrolü yapılmaktadır. Böylece sürecin olması gerektiği gibi işlemesi sağlanır, kilo ve neden olduğu hastalıklara kesin çözümler bulunur.

Leave a comment