Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Olarak Ne Kullanmalıyım? 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Olarak Ne Kullanmalıyım? 

Tüp mide ameliyatını düşünüyorsanız, prosedürü ve beslenme ihtiyaçlarını anlamak önemlidir. Tüp mide ameliyatı, sindirim sisteminizle ilgili sorunları düzeltmenin minimal invaziv bir yoludur. Ameliyat, midenizi bir tüp şekline getirmeyi içerir. Bu, doktorların bağırsaklarınızdaki herhangi bir tıkanıklığı gidermesine olanak tanır, bu da sindirimi iyileştirebilir ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Ameliyattan önce, doğru miktarda besin aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Ameliyattan sonra kaslarınızı ve dokularınızı yeniden inşa etmenize yardımcı olmak için bol miktarda protein, vitamin, mineral ve lif tüketmeniz gerekir.

Tavsiye Edilen Besinler

Bazı harika protein kaynakları arasında yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, soya ürünleri ve kinoa gibi bitki bazlı proteinler bulunur. Ameliyat sonrası yeterli karbonhidrat ve lif aldığınızdan emin olmak da önemlidir. Yeterince karbonhidrat tüketmek, düzgün iyileşirken sizi tok tutmanıza yardımcı olur. Lif, sindirim sisteminizde işlerin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olur.

Tüp mide ameliyatından sonra gıda güvenliği söz konusu olduğunda, tüm güvenlik kurallarına dikkatlice uymanız önemlidir. Tüp mide ameliyatından başarılı bir iyileşme, doktorunuzdan ve beslenme uzmanınızdan gelen tüm talimatlara dikkatlice uyulmasına bağlıdır.

Ameliyat Sonrası Önerilen Protein Kaynakları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatından sonra diyetinize doğru miktarda protein aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Diyetisyeniniz muhtemelen yumurta, balık ve tavuk/hindi gibi yağsız proteinler önerecektir, ancak izin verildiği zaman bitki bazlı bir kaynak için fasulye veya mercimek de ekleyebilirsiniz. Ek olarak protein ve probiyotik için yoğurt ve kefir de ekleyebilirsiniz. Proteininizi almanın hızlı ve kolay bir yolu için ev yapımı çiğ fındık/fıstık ezmelerini deneyin. Ek olarak, haşlanmış yumurta veya ton balıklı salata gibi yağ miktarı düşük ve yüksek proteinli atıştırmalıklar arayın. Bir diyetisyenle konuşmak, ameliyat sonrası diyetinize proteini dâhil etmenin en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Yeterli Protein Almak İçin İpuçları

Ameliyattan sonra, yeterli protein aldığınızdan emin olmak için ne yemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.  Deniz ürünleri bu süreçte tavsiye edilir. Deniz ürünleri sevmiyorsanız, diyetisyeninizin önerdiği tarifler ile bu besinleri yemeyi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Bu ürünler kas büyümesi ve onarımı için gerekli tüm temel aminoasitleri sunar. Ayrıca ameliyat sonrası kabızlığı önlemeye yardımcı olabilecek lif bakımından da yüksektir.

 

Leave a comment