Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olmaması İçin Kolajen Kullanımı 

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Olmaması İçin Kolajen Kullanımı 

Tüp mide ameliyatının yapılmasının ardından,  saçlarda oluşan güçsüzlüğe bağlı olarak dökülmeler ortaya çıkabilir. Çok fazla dökülmenin ortaya çıkması görsel açıdan kişiye rahatsızlık hissi verebilir. Mide ameliyatı sonrası hastalar kendilerini çok fazla yorgun hissettikleri için, bunun sonucunda saç dökülmeleri ortaya çıkmaya başlıyor. Tüp mide ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonlar operasyonun sonuçlarıdır. Tıbbi ismi telogen effluvium olarak isimlendirilir. Bu durum normal büyüyen saç döngüsü ile ilişkilidir. Büyüme aşaması anajen olarak isimlendirilir. Saç köklerinin çoğu tüp mide ameliyatı sonrası bu aşamaya dönüşür. Ameliyat bittikten sonra 3-6 ay arası dinlenme aşaması olarak isimlendirilir. Saçların yaklaşık olarak %15’i mide tüpü ameliyatı sonrasında zarar görebilir. Uygun kolajen kullanımı sayesinde zarar azalır. Saç dökülmesi için kolajen takviyesi hekim/beslenme uzmanı tarafından önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı ve Saç Dökülmesi

Tüp mide ameliyatı 6 ay geçtikten sonra kişinin saçları eskisinden daha gür uzamaya başlar. Tolegen efflivium saç kökleri zarar görmez ve bununla birlikte sağlıklı uzamaya devam eder. Potansiyel obezite hastalığı olan bir hasta, ameliyat olduktan sonra saçlarının dökülmemesi için çözüm arayışına girebilir. Günümüzde sağlık alanında üretilen birçok kolajen, saçların daha sağlıklı ve dayanıklı olmasına yardımcı oluyor. Ameliyat olduktan sonra kişinin günlük yemek yeme rutini sekteye uğrar. Bunun sonucunda beslenme alışkanlığı ve süreci değişim gösterir. Sonuç olarak vücudun vitamin-mineral değerleri düşer ve saçlar dökülebilir. Kolajen saç köklerini her daim besler.

Tüp Mide Ameliyatı ve Kolejan Kullanımı

Kolajen kullanımını hekimler ve diyetisyenler hastalarına öneriyor. Özellikle tüp mide ameliyatı sonrasında kolajen düzenli olarak içilmelidir. Satışa sunulan bazı kolajenlerin içerisinde saç köklerini besleyen yararlı vitamin ve mineral değerleri de bulunuyor.

Saçların içinde keratin bulunur ve azaldığı zaman dökülme riski ortaya çıkar. Orta katmanda dermis adı verilen maddeyi besler. Saçların büyümesi ise orta katmanda bulunan dermis maddesi sayesinde gerçekleşir. Saçların uzaması için kolajen kullanıldığı zaman saçlarda uzama ve canlılık görülmeye başlar. Bu sayede saçlar kısa sürede harika bir görünüme sahip olur. Tüp mide ameliyatı olan kişiler kolajen kullanımı ile bu süreci daha rahat geçirebilir.

Leave a comment