Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi
Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi
Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemi

Tüp mide sonrası diyet dönemi için alanında uzman bir diyetisyenden mutlaka destek alınmalıdır. Tüp mide ameliyatı Gastrektomi sonrasında ameliyatın uzun süreli başarılı olması için diyetisyen ya da uzman hekimin verdiği diyet listesine mutlaka uyulmalıdır.

Tüp mide sonraki ilk 15 gün hastalar sıvı beslenirler. Sıvı beslenme döneminde öncelikle ilk üç gün  “berrak sıvı “ diyeti yapılır.3. günden sonra sıvı gıdalara geçiş yapılır.

Tüp Mide Sonrası Diyet Dönemleri

  • Berrak sıvı diyeti
  • Püre diyet dönemi
  • Katı beslenme dönemi

Berrak sıvı döneminde: Ameliyattan ilk 3 gün içinde uygulanır. ET suyu, tanesiz komposto, açık çay, su, ev yapımı ayran, soya sütü, tavuk suyu tüketilmelidir.

Püre diyet dönemi: Operasyondan sonra 3. Ve 4. Haftalarda uygulanır. Sıvı gıdalardan yavaş yavaş kıvamlı besinlere geçiş yapılır. Bu dönemde mümkünse her gün yeni besinin denenmesi yapılmalıdır.

Katı beslenme dönemi: Ameliyattan 1 ay sonra hastalar katı beslenme dönemine geçebilirler. Katı gıdaları küçük lokmalar şeklinde çok çiğneyerek tüketmek gerekmektedir.

Tüp mide sonrası diyet dönemi ameliyat sonrası ilk 6 aylık dönemde kuru baklagillerden uzak durulmalıdır. Mide hacminin küçülmesine bağlı olarak başlanan bu geçiş beslenme döneminde tüketilen sıvıların kalorisine dikkat edilmeli ve baharatlı asitli, şekerli olmamasına dikkat edilmelidir.

Tüp Mide Sonrası Diyet Döneminde Beslenme Listesi

Sabah Kahvaltısı: Yarım paket protein odaklı mama isteğe göre su ya da soya sütü laktoz barındırmayan süt ile toplam 200 ml seviyesini aşmamak kaydıyla tüketilebilir.

Birinci Ara Öğün: Posa içermeyen, 1 bardağı aşmamak kaydıyla taze sıkım organik elma suyu (Yeşil, kırmızı ve ya sarı)

Öğle Yemeği: Et ya da tavuk suyu, tanesiz ve sıcak olmayacak şekilde 1 bardağı aşmamalıdır.

İkini Ara Öğün: 1 bardak soya sütü ya da laktozsuz süt.

Akşam Öğünü: Sabah kahvaltısında tüketilen mamadan tüketilebilir.

Son Ara Öğün: Uyumadan en az bir saat önce 1 bardak taze sıkım armut suyu içerisinde posa ve tane olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Tüp mide sonrası diyet döneminde kararlı, istikrarlı ve kontrollü beslenen hastalar genel sağlık durumuna ve yaşına uygun egzersiz yapan hastalar hızla kilo verebilir.Operasyondan sonraki süreçte kilo verme hızının düşmemesi ve sonrasında verilen kiloların yeniden alınmaması için mutlaka uzman desteği olmalıdır.

 

Leave a comment

Son Eklenen Yazılar

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi nedir kimlere yapılır bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein takviyesi bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin barifit kullananlar barifit multivitamin doğal protein takviyesi en iyi kolajen markası hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren sebzeler protein nedir protein takviyesi eczane protein takviyesi zararlı mı protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kas kaybı tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi şekersiz protein tozu