Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Sonrası Ne Yiyebilirim

Tüp Mide Sonrası Ne Yiyebilirim
Tüp Mide Sonrası Ne Yiyebilirim
Tüp Mide Sonrası Ne Yiyebilirim

Tüp Mide Sonrası Ne Yiyebilirim

Tüp mide sonrasında nelerin yenilebileceğine yönelik listeleri hazırlarken alanında uzman bir diyetisyenden mutlaka destek alınmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında ameliyatın uzun süreli ve başarılı olabilmesi için diyetisyen ve ya uzman hekimin hazırladığı diyet listesine mutlaka uyulmalıdır.

Tüp mide sonrası ilk 15 gün hastalar sıvı beslenirler. Sıvı beslenme döneminde öncelikle ilk üç gün  “berrak sıvı “ diyeti yapılır. Sadece sıvı içeceklerin tüketildiği bir diyet programıdır.

  1. günden sonra sıvı gıdalara geçiş yapılır.

Tüp Mide Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Berrak sıvı döneminde: Ameliyattan ilk 3 gün içinde uygulanır. ET suyu, tanesiz komposto, açık çay, su, ev yapımı ayran, tavuk suyu, soya sütü gibi içecekler tüketilmelidir.

Operasyondan sonra 3. Ve 4. Haftalarda besinler blanderla çekilerek püre kıvamında tüketilir. Sıvı gıdalardan yavaş yavaş kıvamlı besinlere geçiş yapılır. Bu dönemde mümkünse her gün yeni besinin denenmesi yapılmalıdır. Ameliyattan 1 ay sonra hastalar katı beslenme dönemine geçebilirler. Katı gıdaları küçük lokmalar şeklinde çok çiğneyerek tüketmek gerekmektedir.

Tüp mide sonrası nelerin yenilebilecekler listesinde ilk 6 aylık dönemde kuru baklagiller olmamalıdır Mide hacminin küçülmesine bağlı olarak başlanan bu geçiş beslenme döneminde tüketilen sıvıların kalorisine dikkat edilmeli ve asitli, baharatlı ve şekerli olmamasına özen gösterilmelidir.

Tüp Mide Sonrasında Beslenme Listesi

  • Sabah Kahvaltısı: Yarım paket protein odaklı mama isteğe göre su ya da soya sütü laktoz barındırmayan süt ile toplam 200 ml seviyesini aşmamak kaydıyla tüketilebilir.
  • Birinci Ara Öğün: Posa içermeyen, 1 bardağı aşmamak kaydıyla taze sıkım organik elma suyu (sarı, Yeşil, kırmızı)fark etmez hepsi tüketilebilir.
  • Öğle Yemeği: Et ya da tavuk suyu, tanesiz ve sıcak olmayacak şekilde 1 bardağı aşmamalıdır.
  • İkinci Ara Öğün: Bir bardak laktozsuz süt ya da soya sütü.
  • Akşam Öğünü: Sabah kahvaltısında tüketilen mamadan tüketilebilir.
  • Son Ara Öğün: Uyumadan en az bir saat önce içerisinde posa ve tane olmaması şartıyla 1 bardak taze sıkım armut suyu içilebilir.

 

Tüp mide sonrasında neleri yiyeceğine dikkat eden genel sağlık durumuna ve yaşına uygun egzersizler yapan kararlı, istikrarlı ve kontrollü beslenen hastalar hızla kilo verebilir.

Operasyondan sonraki süreçte kilo verme hızının düşmemesi ve sonrasında verilen kiloların yeniden alınmaması için mutlaka uzman desteği olmalı ve listeye mutlaka uyulmalıdır.

Leave a comment