Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi 

Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi
Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi
Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi

Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi

Tüp mide sonrası protein takviyesi operasyonun kısa süre içerisinde etkisini göstermesi ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi konusunda önemli rol oynamaktadır. Yarısı kesilerek çıkarıldıktan sonra hacmi küçülen mideye gıda alımı azalmaktadır. Bu nedenle vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarı yetersiz gelmektedir. Operasyon sonrasında başlayan sıvı beslenme dönemin alınacak protein takviyesi ile vücudun ihtiyacı karşılanacak ve sistemlerin daha düzgün ve aktif çalışması sağlanacaktır.

Tüp Mide Sonrası Protein Takviyesi Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide sonrası protein takviyesi uygulayacak olan hastalar kesinlikle uzman doktorların kontrolüne girmelidir. Hastanın vücudunun ihtiyacını belirleyen tetkikler sonucunda alınacak miktar uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Genel olarak operasyonun ilk 1 ayı içerisinde vücuda ihtiyaçların tam olarak karşılanması için güne en az 15 gram kadar protein alımı yapılmalıdır. Hastanın beslenme dönemi dikkate alınarak bu takviye protein tozları tarafından karşılanmaktadır.

Tüp mide sonrası protein takviyesi aşamasında hastalar uzman kontrolü altında karbon hidrat tüketimine dikkat etmelidir. Karbon hidrat seviyesi protein miktarını kesinlikle geçmemelidir. Bu nedenle diyet uzmanlarının hastanın genel durumunu gözeterek hazırlamış olduğu beslenme programı eksiksiz şekilde uygulanmalıdır.

Protein Takviyesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide sonrası protein takviyesi  kullanırken hastanın operasyonu destekleyici takviye kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu kapsamda hastalar beslenme dönemi içerisinde alacağı protein takviyesi içeriğine dikkat etmelidir. Bunun için tüketim esnasında;

  • Takviyenin içeriği olarak en az 14 gram en fazla ise 25 gram arasında protein içermesi gerekmektedir.
  • 150’den az 250’den fazla içerisinde kalori bulunmamalıdır.
  • İçerisindeki şeker ve yağ oranı kesinlikle 5 gramdan daha az miktarda olmalıdır.
  • İçerik itibariyle katkı, koruyucu, yabancı bileşen kesinlikle içermemelidir.

Tüp mide sonrası protein takviyesi bu dikkat üzerine kullanıldığı zamanlarda faydalı olmaktadır. aksi halde hastalar operasyon sonrasında kaçak ve kanama başta olmak üzere birçok sorun ile karşılaşmakta, istenen başarı elde edilememektedir. Hastaların operasyonun bitimi ile başlayıp ne kadar süre protein takviyesi alacağı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Uzmanların gerekli gördüğü hallede protein takviyesi kullanım süresi uzatılabilir ya da daha kısa tutulabilir.

 

 

Leave a comment