Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Uygulaması Kimlere Yapılır?

Tüp Mide Uygulaması Kimlere Yapılır?
Tüp Mide Uygulaması Kimlere Yapılır?
Tüp Mide Uygulaması Kimlere Yapılır?

Tüp Mide Uygulaması Kimlere Yapılır?

Tüp mide uygulaması kimlere yapılır? Sorusu, herkesin mide ameliyatı olamayacağının göstergesi olmaktadır. Mide ameliyatı, aşırı kilolara ulaşmış, obezite derecesine ulaşmış kişilere uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Obezite hayatı zorlaştırdığı ve kişi için psikolojik sorunlar oluşturmasının yanı sıra var olan hastalıkları tetikler. Ayrıca vücudun fonksiyonlarını engellediğinden dolayı yeni hastalıkların meydana çıkmasına neden olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Yapılacağı Kişileri Belirlemek

Tüp mide uygulaması kimlere yapılır? Sorusun altında ameliyatın yapım kontrolü tamamen doktorlardadır. Tüp mide ameliyatı kişilerin zayıflama, güzel görünme gibi keyfi ihtiyaçları için yapılmamaktadır. Tamamen sağlık açısında zorunlu hallerde uygulanan tüp mide ameliyatları için;

  • Beslenme uzmanı eşliğinde yürütülen aşırı kilolardan kurtulma diyetlerinin yetersiz kalması,
  • Vücut kitle indeksinin ölçümlerde 40’ in üzerinde seyretmesi,
  • Var olan hastalıkların kendini belli etmesi ya da yeni hastalıkların ortaya çıkarak sağlığı tehlikeye sokması durumları gözlemlenir.

Tüp mide uygulaması kimlere yapılır? Kapsamında ameliyatın hangi yaş aralığında bulunan hastalığa uygulanacağı konusu ise 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Reşit olmayan hastalarda anne ve babasının onayı aranmaktadır. 65 yaş üstü hastalarda ise ameliyata karşı bir engel olmadığına dair heyet raporu aranmaktadır.

Tüp Mide Kararı İçin Gereken Vücut Kitle İndeksi

Tüp mide uygulaması kimlere yapılır? İle ilgili olarak en büyük belirleyicilik vücut kitle indeki sonucudur. Belirli aralıklar içerisinde değerlendirilen indeks sonucuna göre uygulanacak ameliyat çeşidi belirlenmektedir. Ameliyat kararına etkili olan indeks aralıkları şöyledir;

  • 18,5 altı kişiler zayıf, normalin altındadır.
  • 18,5 ile 25 değerleri arasında, olması gereken kilodadır.
  • 25 ile 30 aralığı, fazla kilolu olduğunu gösterir.
  • 30 ile 35 arası 1. Derecede obezi belirtir.
  • 35 ile 40 arası değer 2. Derecede obez olduğunu gösterir.
  • 40 ve üstü çıkan değer 3. Derece obez demektir.

Tüp mide uygulaması kimlere yapılır? Konusu altında vücut kitle indeksi doktorların ihtiyaç görmesi halinde obez aralığında görünen hastalara uygulanmaktadır. Ameliyatın kesin sonuçlar vermesi için mide ameliyatı geçiren hastalar hem beslenme alışkanlığını değiştirmeli hem de egzersiz yapma alışkanlığı kazanmalıdır.

 

Leave a comment