Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri
Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri
Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp mide uygulamasının çeşitleri ile günümüzün en büyük sorunu haline gelen, ileriye yönelik olarak sağlık konusunda ileri riskler oluşturan obezite hastalığının önüne geçilmektedir. Aşırı kilolara var olan hastalıkları iyice tetikler ilen bazı zamanlarda yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtulmanın yolu obeziteye karşı uygulanacak tıbbi tedavi yöntemi olan tüp mide ameliyatıdır.

Hangi Tüp Mide Ameliyatları Yapılmaktadır?

Tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında hastaya hangi yöntemin uygulanmasının gerektiği ve hangisinin başarılı sonuçlanacağı konusunda karar merci uzman doktordur. Aşırı kilo şikayeti oluşan hasta doktora başvurarak gerekli tetkiklerin sonucunda tüp mide ameliyatına girmektedir. Uzman doktorun hastalar için uyguladığı yöntemler şunlardır;

  1. Sleeve Gastrektomi: Tüp mide arasında en sık tercih edilen ameliyat şeklidir. Midenin bir kısmı alınarak midenin boyutu küçültülmektedir. Böylece küçük mide daha çabuk doyma hissine ulaşacak ve kiloların verilmesine yardımcı olacaktır.
  2. Gastrik Bypass Ameliyatı: Mide ile ince bağırak arasına müdahale edilerek, burada hassas bir bağlantı gerçekleştirilir. Tüketilen yiyecekler 12 parmak bağırsağı ulaşmadan direk olarak dışarı atılmaktadır. Böylece vücuda giren besinlerin iç kısımlarda yağlanmaya yol açması engellenmektedir.

Tüp mide uygulamasının çeşitleri, sonrasında sürekli olarak doktor kontrolünde kalınması gerekmektedir. Yetersiz kalınması veya sorunlu bir durum olması halinde doktorlar tarafından hemen müdahale edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatına Karar Vermek

Tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında hangisinin yapılacağı gibi neden yapılacağı önemlidir. Doktorlar mide ameliyatına hastalar üzerinde yapmış olduğu vücut kitle indeksi sonuçlarına göre karar vermektedir. İndeksin aşırı yüksek olması ameliyat uygulamasını zorunlu kılmaktadır.

Obezitenin var olan hastalıkları tetiklemesi ya da yeni hastalıklara davetiye çıkarması durumunda doktorlar tarafından son v kesin çözüm olarak tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında uygun olanı tercih edilmektedir. Hangi uygulamanın kime uygulanacağı, hangisinden daha fazla başarı elde edileceği doktorlar tarafından yapılacak tetkiklere göre belirlenmektedir. Mide ameliyatı kesinlikle fiziki görünümü güzelleştirmek, zayıflamak gibi keyfi durumlarda uygulanmamaktadır. Ameliyat, diğer kilo verme yöntemlerinin yetersiz kaldığı, tıbbi müdahalenin zorunlu olduğu hallere gerekli şartlar sağlanarak yapılmaktadır.

Leave a comment