Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri
Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri
Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp Mide Uygulamasının Çeşitleri

Tüp mide uygulamasının çeşitleri ile günümüzün en büyük sorunu haline gelen, ileriye yönelik olarak sağlık konusunda ileri riskler oluşturan obezite hastalığının önüne geçilmektedir. Aşırı kilolara var olan hastalıkları iyice tetikler ilen bazı zamanlarda yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtulmanın yolu obeziteye karşı uygulanacak tıbbi tedavi yöntemi olan tüp mide ameliyatıdır.

Hangi Tüp Mide Ameliyatları Yapılmaktadır?

Tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında hastaya hangi yöntemin uygulanmasının gerektiği ve hangisinin başarılı sonuçlanacağı konusunda karar merci uzman doktordur. Aşırı kilo şikayeti oluşan hasta doktora başvurarak gerekli tetkiklerin sonucunda tüp mide ameliyatına girmektedir. Uzman doktorun hastalar için uyguladığı yöntemler şunlardır;

  1. Sleeve Gastrektomi: Tüp mide arasında en sık tercih edilen ameliyat şeklidir. Midenin bir kısmı alınarak midenin boyutu küçültülmektedir. Böylece küçük mide daha çabuk doyma hissine ulaşacak ve kiloların verilmesine yardımcı olacaktır.
  2. Gastrik Bypass Ameliyatı: Mide ile ince bağırak arasına müdahale edilerek, burada hassas bir bağlantı gerçekleştirilir. Tüketilen yiyecekler 12 parmak bağırsağı ulaşmadan direk olarak dışarı atılmaktadır. Böylece vücuda giren besinlerin iç kısımlarda yağlanmaya yol açması engellenmektedir.

Tüp mide uygulamasının çeşitleri, sonrasında sürekli olarak doktor kontrolünde kalınması gerekmektedir. Yetersiz kalınması veya sorunlu bir durum olması halinde doktorlar tarafından hemen müdahale edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatına Karar Vermek

Tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında hangisinin yapılacağı gibi neden yapılacağı önemlidir. Doktorlar mide ameliyatına hastalar üzerinde yapmış olduğu vücut kitle indeksi sonuçlarına göre karar vermektedir. İndeksin aşırı yüksek olması ameliyat uygulamasını zorunlu kılmaktadır.

Obezitenin var olan hastalıkları tetiklemesi ya da yeni hastalıklara davetiye çıkarması durumunda doktorlar tarafından son v kesin çözüm olarak tüp mide uygulamasının çeşitleri arasında uygun olanı tercih edilmektedir. Hangi uygulamanın kime uygulanacağı, hangisinden daha fazla başarı elde edileceği doktorlar tarafından yapılacak tetkiklere göre belirlenmektedir. Mide ameliyatı kesinlikle fiziki görünümü güzelleştirmek, zayıflamak gibi keyfi durumlarda uygulanmamaktadır. Ameliyat, diğer kilo verme yöntemlerinin yetersiz kaldığı, tıbbi müdahalenin zorunlu olduğu hallere gerekli şartlar sağlanarak yapılmaktadır.

Leave a comment

Etiketler

bariatrik cerrahi nedir bariatrik cerrahi sonrası beslenme bariatrik protein tozu bariatrik protein tozu fiyatları bariatrik protein tozu markaları bariatrik vitamin bebekler için protein içeren besinler en iyi kolajen markası en iyi kolajen takviyesi fazla protein tüketirsek ne olur hangi yiyeceklerde protein yoktur karbonhidrat içeren besinler kolajen nedir mide ameliyatı sonrası beslenme yemek tarifleri mide kanseri ameliyatı sonrası beslenme protein değeri yüksek besinler tablosu protein diyeti listesi protein diyeti listesi 14 günlük protein diyeti örnek menü protein içeren meyveler protein içeren sebzeler proteinli besinler tablosu protein nedir protein tozu sıvı kolajen kullananlar tüp mide ameliyatı 5 yıl sonrası tüp mide ameliyatı nedir tüp mide ameliyatı oldum acıkıyorum tüp mide ameliyatı olup pişman olanlar tüp mide ameliyatı sonrası tüp mide ameliyatı sonrası beslenme tüp mide ameliyatı sonrası beslenme listesi tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki tüp mide ameliyatı sonrası diyet listesi tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozu tüp mide ameliyatı sonrası hangi vitamin tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman içilir tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme tüp mide ameliyatı sonrası kullanılan vitaminler tüp mide ameliyatı sonrası kuruyemiş tüp mide ameliyatı sonrası püre dönemi tüp mide ameliyatı sonrası yemek tarifleri tüp mide örnek diyet listesi