Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Mideliler Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?

Tüp Mideliler Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?
Tüp Mideliler Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?
Tüp Mideliler Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?

Tüp Mideliler Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliler?

Tüp mideliler beslenmede nelere dikkat etmeliler? Konusu, ameliyattan sonra hastaların beslenme alışkanlıklarının değişmesini göstermektedir. Küçültülen mide sonrasında eski beslenme alışkanlıklarının devam etmesi neticesinde birçok sorun beraberinde gelmektedir. Kiloların verilmesi yerine üzerinde daha fazla kilo alınarak, sağlık tehdit altına alınmaktadır. Bu bağlamda tüp midye sahip olan hastalar kesinlikle doktorların tavsiyesine uyarak beslenme şekillerinde yeni yapılandırmaya gitmelidir.

Tüp Mideli Hastaların Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Tüp mideliler beslenmede nelere dikkat etmeliler? Kapsamında hastalar kendilerine uzman diyetisyenlerin önerisi altında yeni bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktadır. Tüp mideliler, midelerinin eski büyüklükte olmadığının, midede emilimin daha düşük seviyelerde olduğunu farkında olmalıdır. Bu düzen çerçevesinde hastalar;

  • Öğün sayıları ve düzenine dikkat etmelidir.
  • Ana ve ara öğünler ayakta atıştırmalık değil oturarak yenilmelidir.
  • Aşırı yağ ve tuz içeren gıdalardan kaçınmalı, içerisinde şeker bulunan besinlerden uzak durmalıdır.
  • Yemekler küçük lokmalar halinde iyice çiğnendikten sonra yutularak tüketilmelidir.
  • Mide genişlemesinde neden olacak gazlı içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Karbon hidratlı gıdaların alınması bırakılarak, protein açısından zengin besinler yenilmelidir.
  • Kalorisi yüksek gıdaların tüketimi durdurulmalıdır.

Tüp mideliler beslenmede nelere dikkat etmeliler? Konusunda ayrıca belli aralıklar ile doktor kontrolüne aksatılmadan girilmesi sonucunda, gerek görülmesi halinde diyet programında yapılacak değişiklikler eksiksiz uygulanmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı İle Kilo Verme Kontrolü

Tüp mideliler beslenmede nelere dikkat etmeliler? İle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalar sayesinde kilo verme kontrol altında tutulmaktadır. Böylece ameliyatın etkisi bitse dahi kilo verme devam etmekte, bilinçli zayıflama olduğundan dolayı oluşabilecek yan etkiler engellenmektedir. Uzmanlar hastaları sürekli takip altında tutarak, belli aralıklar ile kontrolünü gerçekleştirmekte, değerlendirmeler sonucunda hasta ile birlikte kilo vermeyi sağlayıcı yeni adımlar atmaktadır.

Hastaların en büyük korkusu haline gelen verilen kilolar ameliyat etkisi bittikten sonra geri alınır mı? Sorusu gereği kontrollü bir kilo verme süreci neticesinde etkinin bitmesi sonrasında kilo muhafaza edilmektedir. Tüp mideliler beslenmede nelere dikkat etmeliler? Konusunda hastalar aşırı kilolarından ve kilonun neden olduğu hastalıklardan kurtulmakta, daha sağlıklı bir yaşama kavuşmaktadır.

 

Leave a comment