Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Tüp Midelilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Midelilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Tüp Midelilerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Tüp Midelilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp Midelilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp midelilerin dikkat etmesi gerekenler arasında en önemlisi aşırı şişmanlık ve bu şişmanlığın beraberinde getirdiği hastalıklardır. Tüp mide ameliyatı sıklıkla tercih edilen ve sıklıkla uygulanan bir operasyon yöntemidir. Tüp mide ameliyatı Mide küçültmesi olarak da bilinmektedir.

Tüp mide ameliyat sonrasında yiyecek seçimleri değişmektedir. Yiyecek seçimlerinin değişmesi besin alımlarında azalmaları meydana getireceğinden tüketilen besinlerin emiliminde azalmalara neden olur. Tüp mide ameliyatı sonrasında ameliyatın uzun süreli ve başarılı olabilmesi için diyetisyen ve ya uzman hekimin hazırladığı diyet listesine mutlaka uyulmalıdır.

Tüp midelilerin dikkat etmesi gerekenler ilk 15 gün hastalar sıvı beslenirler. Sıvı beslenme döneminde öncelikle ilk üç gün  “berrak sıvı “ diyeti yapılır. Sadece sıvı içeceklerin tüketildiği bir diyet programıdır.3. günden sonra sıvı gıdalara geçiş yapılır.

Tüp Midelilerin Erken Dönemde Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Hastaneden taburcu olduktan sonra ev içerisinde hareketli olunması gerekmektedir.
  • Taburcu olduktan 5 gün sonra dışarıda kısa yürüyüşler yapılabilir.
  • Hastanede giydirilmiş olan basınçlı emboli çoraplarını tamamen hareketli olana kadar giymeye dikkat etmelidir.
  • Operasyondan sonra bir ay boyunca araba kullanmamanız gerekmektedir.
  • Operasyondan sonra 2 ay boyunca ağır ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Ağızda eriyen ya da sıvı multivitaminler tüketilmelidir.
  • Operasyondan sonra 3. Ayda ve 12.ayda vitamin ve mineral düzeyininde kontrol edildiği kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Operasyondan sonra da doktor kontrolünde olmak süreci olması gerektiği gibi yönetebilmek açısından çok önemlidir.
  • Karın dikişleriniz iyileşene kadar solaryuma girilmemeli, bölge güneşten temastan korunmalıdır.

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Operasyon sonrası süreci dönemlere ayırmak beslenme planı için büyük önem arz etmektedir. İlk 6 ayı kapsayan süreç, 5 dönemden oluşmaktadır. Hastane dönemi: Ameliyattan sonraki ilk günü kapsıyor. Hastalar tüp mide operasyonlarından sonraki ilk 4 günü Hasta hanede geçiriyor.

Berrak sıvı dönemi: Hasta ilk bir aylık süreç içerisinde gıda ihtiyacını sıvı olarak karşılamaya devam etmelidir. Püre dönemi  (1. Ay ):Sıvı besinlere ek olarak püre gıdalar da tüketilmeye başlanabilir.

Normal gıdaya geniş dönemi (3-6 ay) : Bu dönemde un içermeyen her türlü çorba, haşlanmış kırmızı ya da beyaz ET, ızgara balık tüketilebilir. Normal gıda dönemi (6. Ay ve sonrası) :Tüketim,3 ana öğün ve 1 proteinden zengin öğün olmak üzere 4 öğünü geçmemelidir.

Tüp midelilerin dikkat etmesi gerekenler, genel sağlık durumuna ve yaşına uygun egzersizler yapan kararlı, istikrarlı, duyarlı ve kontrollü beslenen hastalar buna yönelik listeleri hazırlarken operasyondan sonraki süreçte kilo verme hızının düşmemesi ve sonrasında verilen kiloların yeniden alınmaması için mutlaka uzman desteği olmalı ve listeye mutlaka uyulmalıdır.

 

Leave a comment