Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Dünya Sağlık örgütü hızla artan obezite varlığını tespit etmek ve obezitenin önüne geçmek için vücut kitle indeksi hesaplaması yaprak çalışmaya devam etmektedir. Vücut kitle indeksi kişilerde obezite sınıfına girip gitmemeyi belirlemek için kullanılan bir ölçümdür. Vücudun kilogram olarak ağırlığının metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilen sonuca vücut kitle indeksi hesaplaması denir. Bu sayede eğer obezite varlığı gözetilirse diyet ve spor yaparak obezite sorunu cerrahi operasyona gerek kalmadan ortadan kaldırılabilir. Eğer vücut kitle indeksi hesaplamasında vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde ise obezite cerrahi ameliyatları düşünülebilir. Sürekli ve dengeli beslenme yaprak bel çevresindeki ölçümleri de kontrol ederek obezite ile tanışmadan yaşamak mümkündür.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır?  Obeziteye en basit şekilde vücut sağlığını bozacak anormal ve çok fazla düzeydeki yağ birikimi olarak açılanabilir. Yetişkin kadınlarda vücut ağırlığı %30 erkeklerde %25 üzeri obezite olarak ifade edilmektedir. Obezite hesaplamaları VKİ kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle bulunur. Bu hesaplama arama motorlarında birçok site tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.  Hesaplama yapılan bu kısımlara boy ve kilo bilgileri girilerek vücut kitle indeksi öğrenilebilir. İndeksin hesaplaması sonucunda indeks aralıklarında kilo sınıflandırılması görülecektir. Bu sınıflandırma sonuçlarına göre hareket ederek kilo koruması, kilo alımı, obezite çözümlerine başlanabilir.

Vücut Kitle İndeksi Sınıflandırılması

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Hesaplama yapıldıktan sonra aşağıda ki sınıflandırmalar değerlendirilerek kilo konusunda iyileştirmeler ve korumalar yapılabilir.

  • 18,5 kg altında olan kişiler; ZAYIF
  • 18,5-24,9 kg arasında olan kişiler; NORMAL KİLOLU
  • 25-29,9 kg arasında olan kişiler; FAZLA KİLOLU
  • 30-39,9 kg arasında olan kişiler; OBEZ
  • 40 kg üzerinde olan kişiler; İLERİ DERECEDE OBEZ(morbit obez) olarak sınıflandırılmaktadır.

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır? Vücut kitle indeksi hesaplanarak sınıflandırma belirlenir. Eğer obezite varlığı söz konusuysa diyet ve spor yapılmaya başlanmalıdır. Sınıflandırma da ileri derece obezite varlığı söz konusuysa diyet planlarının işe yaramadığı durumda obezite ameliyatları düşünülür.

Leave a comment