Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Yüksek Proteinli Ürünler

Yüksek Proteinli Ürünler
Yüksek Proteinli Ürünler
Yüksek Proteinli Ürünler

Yüksek Proteinli Ürünler

Yüksek proteinli ürünler ve besinler hakkında son zamanlarda birçok söylem duymuşsunuzdur. Protein canlıların en temel yapı taşıdır yani insan vücudunda birçok yapının temelini oluşturduğu için alınması çok önemli olan girdilerden birisidir. Protein eklem, cilt ve kas gibi en temel bölgelerin neredeyse %80’ini oluşturmaktadır.  Bu sebepten dolayı tüm vücudun ayakta kalabilmesi için yüksek proteinli ürünler ile vücudun iskeletini desteklemek gerekli ve önemlidir dolayısıyla asla ihmal edilmemelidir. Sahip olduğu önemli işlev nedeniyle de protein içeren yiyeceklere her öğün yer verilmelidir. Proteinler hem hayvansal hem de bitkisel protein kaynakları olarak insanlar tarafından tüketilmektedir.

Nerelerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Bitkisel protein kaynakları arasında kinoa, kabak çekirdeği ve chia tohumu; hayvansal protein kaynakları arasında ise beyaz et, kırmızı et ve yumurta bulunur. Yüksek proteinli ürünler tükettiğimizde vücudumuza dokusunu yenilemesine, kaslarımızın güçlenmesine ve onarılması gereken yerlerinin onarmasına yardımcı oluruz. Yüksek protein içeren ürünler ile insülin hormonun daha iyi çalışmasını ve hemoglobin gibi vücutta taşıma görevi yapan yapıların daha iyi çalışmasını sağlamış olur. Bilimsel araştırmalar, protein barındıran besinler sayesinde kilo vermenin kolaylaştığını, kas kütlesinin ve gücünün arttığını gösteriyor.

Yüksek Proteinli Ürünlerin Kullanımı

Yüksek proteinli ürünler ve kullanımı da her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçılmadan uygulanmalıdır.  Günlük protein alımı cinsiyete göre değişkenlik gösterir. Mesela günlük protein tüketimi kadınlar için 46 gram iken, erkekler için 56 gram günlük protein tüketilmesi önerilir. Tabi bu rakamlar standart yaşam tarzına sahip kişiler için geçerlidir. Özellikle diyet dönemlerinde yüksek proteinli ürünler ile beslenmek daha da büyük önem arz etmektedir.

Yüksek proteinli ürünler vücudumuzun normal dönemlerde dahi vücut ağırlığımızın her bir kilogramına karşılık 0,36 gram protein alması gereklidir. Bunun yanında bu oran diyet süreçlerinde ve ya özel operasyonların sonrasında artmaktadır. Özellikle az miktarda ancak bizi uzun bir süre tok tutabilecek öğünlere ihtiyaç duyduğumuzda daha da yüksek proteinli ürünler tüketmemiz gereklidir. Örneğin diyet dönemlerindeki insanların ve spor yapan kişilerin ekstra protein almak için tükettikleri ürünler de bu amaca binaen üretilmekte ve tüketilmektedir. Sağlıklı bir beslenme için yüksek proteinli ürünler önemli olduğu kadar protein kaynağı ve kalitesi de önem arz etmektedir.

Leave a comment