Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Yüksek Proteinli Ürünleri Kimler Kullanır

Yüksek Proteinli Ürünleri Kimler Kullanır
Yüksek Proteinli Ürünleri Kimler Kullanır
Yüksek Proteinli Ürünleri Kimler Kullanır

Yüksek Proteinli Ürünleri Kimler Kullanır

Yüksek proteinli ürünlerinin insan vücudunun gelişimi için beslenmede ki yeri çok önemlidir. Protein canlıların gelişiminde ki en temel yapıyı oluşturmaktadır. Proteinli ürünler kas, eklem, ve cilt gibi en temel bölgelerin neredeyse % 80  ini oluşturduğundan tüm vücudun ayakta kalabilmesi için yüksek proteinli ürünler son derece önemli gıdalar arasındadır.

Yüksek proteinli ürünlerin tüketilmesini ana gruplara ayıracak olursak sporcular ve yaşlılar için kullanımı artık kaçınılmaz hale gelmektedir. Yüksek proteinli ürünlerin kas gelişimine ve hücre yenilenmesine olan faydasından dolayı her yaş grubunun protein desteğine mutlaka ihtiyacı vardır bu göz ardı edilemeyecek kadar da önemli bir husustur.

Yüksek proteinli ürünler insülin hormonunun daha iyi çalışmasını, hemoglobin gibi vücutta taşıma görevi yapan organların daha iyi çalışmasını sağlar.

Protein Kaynakları Nelerdir?

  • Hayvansal proteinler
  • Bitkisel proteinler olmak üzere iki ana bölüme ayrılır
  • Protein tozları

Yüksek Proteinli Ürünleri kimler kullanır?

  • Sporcular
  • Yaşlılar
  • Ergenler
  • Sağlıklı olmak isteyen herkes yüksek proteinli ürünleri tüketmesi gerekir. Böylece yüksek proteinli ürünleri kimler kullanır? sorusu açıklığa kavuşmaktadır.

Yüksek proteinli ürünler arasında çeşitli amino grup asitleri içerisinde bulundurmasından dolayı en kaliteli ve yüksek proteinli ürünler arasında kırmızı et ilk sırada yerini alır. Kırmızı ete alternatif olarak beyaz et olarak adlandırılan tavuk, balık ve hindi eti de yüksek proteinli ürünler arasında tercih edilmektedir. Balığın yanı sıra içerisinde yüksek protein bulunduran çeşitli deniz ürünleri de bulunmaktadır.

Yüksek protein ürünler arasında yer alan süt, yoğurt, peynir ve yumurtada içerinde yüksek protein bulundurduğundan her yaş grubunda mutlaka tüketilmesi gereken ürünler arasındadır. Ayrıca karbonhidratlar ve çeşitli çerez gruplarında da yüksek oranda protein bulunmaktadır.

Yüksek proteinli ürünleri kimler kullanır sorusunun ilk cevabı sporculardır. Sporcular için temel nokta tam ve dengeli beslenmedir. Sporcuların o dönemde yaptıkları sporun etkinliğini artırmak için doğru beslenmenin yanı sıra yeterli miktarda su tüketimi, yeterince karbonhidrat almak, yüksek oranda proteinli ürünler tüketmek büyük önem taşımaktadır.

Yüksek proteinli ürünleri kimler kullanır sorusunun ikinci cevabı ise yaşlılardır. Yüksek proteinli ürünlerin kullanımı ile bağışıklık sistemleri güçlendirdiğinden vücuda enerji sağlar

Yüksek proteinli ürünler hücre yenilenmesini sağladığından kaza durumlarında oluşabilecek kırık, çıkıkların yanı sıra içerde oluşabilecek yaralanmaların hızlıca iyileşmesini sağlar.

Leave a comment