Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

Zayıflama Ameliyatı Sonrası Beslenme

Zayıflama Ameliyatı Sonrası Beslenme
Zayıflama Ameliyatı Sonrası Beslenme
Zayıflama Ameliyatı Sonrası Beslenme

Zayıflama Ameliyatı Sonrası Beslenme

Zayıflama ameliyatı sonrası beslenme konusu, Obezite ile mücadele kapsamında, aşırı kilolardan kurtulmanın yolu olan cerrahi operasyonların başarısını desteklemesidir. Çeşitli yöntemler uygulanarak mide hacminin küçültülmesi, emilimin azaltılması işlemlerinin sonrasında hastalar uzmanların uygulayacağı beslenme programına tam olarak uymalıdır. Bu şekilde kilolar hem hızlı hem de sağlıklı şekilde verilmektedir.

Ameliyatın Sonunda Beslenmeye Neden Dikkat Edilmelidir?

Zayıflama ameliyatı sonrası beslenme konusu, sabır ve dikkat isteyen bir süreci kapsamaktadır. Operasyon sonrasında eski beslenme alışkanlıkları tamamen ter edilmelidir. Yeni süreç içerisinde kontrollü gıda alımı yerleştirilmelidir. Operasyon sonrasında beslenme değişikliğini gerekli kılan nedenler şöyledir;

  • Hacmi küçülen midenin eski alışkanlıklar ile zorlanmasının önlenmesi,
  • Midenin yeniden genişleyerek eski ölçülerine ulaşmasının engellenmesi,
  • Verilen kiloların hızlı bir şekilde yeniden alınmasının önüne geçilmesi,
  • Kilo verme yaşanırken herhangi yan etkilerinin oluşmasının engellenmesi,
  • Saç ve tırnakların korumaya alınarak kilo vermenin fiziksel görünüm üzerinde olumsuz sonuç çıkarmasının engellenmesi,
  • Zayıflama ameliyatı sonrası beslenme ile kilo verme esnasında yeni bir hastalığın ortaya çıkmasının önüne geçilmesi, gibi nedenlerden kolayı beslenme konusu ameliyattan sonra kesinlikle uyulması gereken programı içermektedir.

Beslenme alışkanlığının değişmesi ile birlikte hastalarda gözle görünür değişimler meydana gelecektir. Sağlıklı bir şekilde verilen kilolar sayesinde uygulanan operasyon beklenen sonucu daha kısa içerisinde verecek hastalar kiloları ile birlikte diğer hastalıklarına da tedavi bulmuş olacaklardır.

Ameliyat Sonrasında Beslenme Nasıl Kontrol Edilir?

Zayıflama ameliyatı sonrası beslenme doğru şekilde yapılması, etkisinin fazla düzeyde göstermesi ve herhangi bir tehlike oluşturmaması için, uzman doktorlar tarafından belirli aralıklar ile hasta kontrolü yapılmaktadır. Kontroller esnasında değerlendirilen sonuçlara göre diyetisyenler tarafından yeni bir program oluşturulmaktadır. Ayrıca beslenme konusunda hastalar kendi kriterleri ile kontrolü sağlamaktadır.

Ameliyat sonrasında gereken başarının sağlanması ve devam etmesi konusunda hazırlanan beslenme programına uyulmaması çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Zayıflama ameliyatı sonrası beslenme ile birlikte kilo vermek hem daha kolay hem de sağlıklı olacaktır. Beslenme konusu sadece yiyecek ve içecekler ile sınırlı kalmamakta, hastaların öğün düzenleri ve yemek alışkanlıkları üzerinde de değişikliği öngörmektedir.

Leave a comment