Şht. Hasan Yılmaz Sk. No:20/A Küçükbakkalköy Ataşehir / İSTANBUL Tel: +90 216 575 55 74

AMELİYATIN HEMEN SONRASINDA YEMEK YİYEBİLECEK MİYİM? 

Tüp Mide Sonrası Beslenme Tavsiyeleri

AMELİYATIN HEMEN SONRASINDA YEMEK YİYEBİLECEK MİYİM?

Hayır, ameliyatın hemen sonrasında yemek yememelisiniz. Ameliyatından sonra, diyetisyeninizin size ne zaman ve ne tür besinleri tüketeceğinizi öğrenmek için talimatlar vermesini beklemelisiniz. Genellikle, diyetisyeniniz size ameliyattan sonra ilk 2 gün berrak sıvılar tüketmenizi önerir. Bu, sıklıkla komposto, hoşaf, et ya da tavuk suyu olabilir. Ameliyattan sonra, sindirim sisteminizin çalışmasının normal olduğuna emin olana kadar hafif ve kolay sindirilebilen besinler tüketmeye devam etmelisiniz. Ve mutlaka diyetisyeniniz tarafından önerilen yiyecekler olmalıdır.

Ameliyatın Hemen Sonrasında Yemek Yiyebilecek Miyim? Ameliyat sonrası, vücudunuzun iyileşme sürecini desteklemek amacıyla beslenme kurallarına sıkı uyum önerilir. Bazı besinlerden sonra sindirim süreci zorlayıcı olabilir ve ameliyat sonrasında ağrı veya diğer komplikasyonları tetikleyebilir. Diyetisyeninizin önerisi doğrultusunda, ameliyat sonrası güvenli bir şekilde yemek yiyebilirsiniz.

 

Ameliyatın Hemen Sonrasında Yemek Yiyebilecek Miyim?

Ameliyat sonrası aynı gün içinde hemen katı besinleri tüketmek önerilmez. Çünkü ameliyattan sonra vücut iyileşme sürecine girmiştir ve bu aşamada beslenme çok önemli bir rol oynar. Doğru beslenmek, vücudun iyileşmesini hızlandırır ve güçlendirir. Aynı zamanda ameliyat sonrası dönemde kasların güçlenmesine ve esnekliğinin artmasına yardımcı olur. Ameliyat sonrasında doğru beslenmenin diğer bir avantajı da vücutta oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonun önlenmesidir. Bununla birlikte, ameliyat sonrasına dair tüm yemekleri diyetisyeninize danışarak seçmelisiniz. Bariatrik diyetisyen size ameliyat sonrası yemek konusunda bilgi vermektedir ve her ameliyat ayrı olduğu için her beslenme programı da aynı olmayacaktır. O nedenle her diyet kişiye özeldir.

Ameliyatın Hemen Sonrasında Yemek Yiyebilecek  Miyim? Bunu Kim Belirler?

Ameliyat sonrası diyet süreciniz, ameliyat öncesindeki sağlık durumuna bağlı karar verilen ameliyat türüne bağlı olarak değişir. Ameliyat sonrasında diyetisyeniniz sizin için en uygun olan beslenme rejimini belirlemeyecektir.

 

Leave a comment